Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

2019-07-15 09:01:00

RIO TINTO PŘEDSTAVUJE SEZNAM VÝROČNÍCH ARGYLE DIAMANTŮ

Argyle Tender 2019Rok se s rokem sešel a nadnárodní těžařská společnost Rio Tinto zahájila přípravy na jednu z nejočekávanějších a nejprestižnějších akcí diamantového průmyslu. Vzhledem k avizovanému uzavření vlajkového dolu Argyle k roku 2020, se jedná pravděpodobně o předposlední slavný Argyle Tender.

Argyle Pink Diamonds Tender, který byl poprvé uveden již v roce 1984, je velice významnou událostí, kdy jsou nesmírně vzácné barevné diamanty, vytěžené v australském dolu Argyle, nabízeny v aukci velmi omezené a pečlivě vybrané skupině obchodníků.

Letošní ročník, který společnost Rio Tinto ohlásila koncem minulého týdne, bude nabízet celkem 64 barevných diamantů o celkové hmotnosti 56.28 karátu, a to včetně tří nesmírně vzácných Fancy Red (červených) diamantů.

Důl Argyle je provozován již od roku 1983 a k příštímu roku by měl být dle společnosti Rio Tinto uzavřen. Za dobu jeho působnosti si vybudoval status nejrozsáhlejšího diamantového dolu, co se týče produkce diamantů. Celková produkce v roce 2018 byla 14,1 milionu karátů. Většinu z těchto vytěžených diamantů tvořily méně kvalitní bílé diamanty. Důl ovšem proslavily nálezy barevných diamantů. Konkrétně růžových, červených a fialových odstínů. Přičemž 90 % světové produkce vzácných růžových diamantů pochází právě z australského dolu.

důl argyle

„Důl Argyle je prvním a vůbec jediným stabilním zdrojem v historii těžby vzácných růžových diamantů.“  Prohlásil Arnaud Soirat, generální ředitel pro těžbu diamantů a mědi ve společnosti Rio Tinto. Dále také dodal „že za celý životní cyklus mimořádného dolu Argyle mohl pozorovat neutuchající poptávku po těchto skutečně velmi omezených diamatech, ale také velmi silný nárůst jejich hodnoty.“

 

Ostatně jeho slova potvrzují i data společnosti The Fancy Color Research Foundation, která se vývojem cen barevných diamantů zabývá.

Graf růstu indexu cen růžových diamantů

Růst cen růžových diamantů

 

Dle všech aktuálních předpokladů bude mít uzavření dolu „dramatický“ vliv na dostupnost růžových diamantů. Soirat dále ve svém rozhovoru pro Bloomberg k ohlášení ročního tendru poznamenal: „Dokážete si sami představit, jaký následek bude mít zákon nabídky a poptávky a dokážete si sami představit, jaký vliv uzavření dolu bude mít na hodnotu vzácných barevných diamantů“.

Mezi nejzajímavější položky letošního tendru patří intenzivně červený diamant o hmotnosti 1.75ct odstínu Fancy Red a tvaru Radiant, který nese jméno Enigma, ale také růžový diamant tvaru srdce o hmotnosti 1.48ct, jež vyniká odstínem Fancy Vivid Purplish-Pink, pojmenovaný Amari. Celá kolekce diamantů pro rok 2019 je pojmenována „The Quest for the Absolute“, tedy „Hledání Absolutna“ a bude prezentována v Hongkongu, New Yorku, Perthu a Austrálii. – Cenové nabídky se uzavřou dne 9.10.2019. 

6 nejzajímavějších diamantů z tendru

Položka 1: Diamant Argyle Enigma, modifikovaný tvar radiant, 1.75ct, odstín fancy-red

Diamant Argyle Enigma, modifikovaný tvar radiant, 1.75ct, odstín fancy-red

Položka 2: Diamant Argyle Amari, tvar heart, 1.48ct, odstín fancy-vivid-purplish-pink

Diamant Argyle Amari, tvar heart, 1.48ct, odstín fancy-vivid-purplish-pink

Položka 3: Diamant Argyle Elysian, tvar modified cushion-shaped, 1.20ct, odstín fancy-vivid-pink

Diamant Argyle Elysian, tvar modified cushion-shaped, 1.20ct, odstín fancy-vivid-pink

Položka 4: Diamant Argyle Verity, tvar oval, 1.37ct, odstín fancy-vivid-purplish-pink

Diamant Argyle Verity, tvar oval, 1.37ct, odstín fancy-vivid-purplish-pink

Položka 5: Diamant Argyle Opus, tvar round, 2.01ct, odstín fancy-intense-pink

Diamant Argyle Verity, tvar oval, 1.37ct, odstín fancy-vivid-purplish-pink

Položka 6: Diamant Argyle Avenoir, tvar oval, 1.07ct, odstín fancy-red

Diamant Argyle Avenoir, tvar oval, 1.07ct, odstín fancy-red

Zdroj obrázků: https://argylepinkdiamonds.com.au/2019-tender-heroes-gallery

Vybrané produkty


0.15ct Fancy Blue/VS1 s IGI certifikátem
300 000 Kč bez DPH

0.30ct Fancy Intense Pink/SI1 s GIA certifikátem
595 000 Kč bez DPH

0.40ct Faint Pink/SI1 s GIA certifikátem
68 000 Kč bez DPH

0.31ct Fancy Vivid Yellow-Orange/SI2 s GIA certifikátem
169 000 Kč bez DPH

Mohlo by Vás zajímat


Kolekce vzácných Argyle diamantů
CELÝ ČLÁNEK >

Argyle novinky v nabídce VVDiamonds
CELÝ ČLÁNEK >