Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

ŽLUTÉ DIAMANTY


Ačkoli jsou žluté diamanty považovány za jedny z nejvíce dostupných barevných diamantů, tedy těch méně vzácných, najdou se mezi nimi i výjimky.

Žluté zabarvení diamantů způsobuje koncentrace dusíku v atomové struktuře diamantu. Jsou-li tedy diamanty bohaté na dusík, mohou pak dosahovat extrémně vysokých stupňů sytosti. Takové barvy jsou označovány jako INTENSE nebo VIVID, a i mezi žlutými diamanty se jedná o vzácné nálezy.

Nicméně stále nejsou tak raritními jako diamanty růžové, modré či zelené barvy.

vzácnost a hodnota ve vztahu k odstínu žlutých diamantů

Vzhledem k jejich výjimečné kráse a cenové dostupnosti se žluté diamanty v současné době velmi často používají k usazovaní do šperků, kde působí výrazným a luxusním dojmem. Díky tomu jsou ovšem také citlivé na výdaje konečných spotřebitelů a tím reagují na ekonomické výkyvy.

Hodnota žlutých diamantů

Zatímco růžové a modré diamanty nebyly ovlivněny ekonomickou krizí v roce 2009, žluté diamanty utrpěly mezi lednem 2008 a 2009 pokles na hodnotě, a to díky tomu, že většina maloobchodníků snížila své výdaje, poptávka klesla a nabídka zůstala stabilní.

Hned následující rok však žluté diamanty opět vzrostly o 52 % a pokračovaly v růstu své hodnoty i nadále.

Porovnání grafu růstu indexu cen žlutých diamantů s jinými odstíny do 3. kvartálu roku 2023

Graf růstu indexu cen barevných diamantů

Celkové zhodnocení žlutých, modrých a růžových diamantů od ledna 2005 do 3. kvartálu roku 2023

Složená roční míra růstu leden 2005 – Q3 2023Celkové zhodnocení leden 2005 – Q3 2023
Žluté diamanty2.5 %59.1 %
Modré diamanty6.8 %250.5 %
Růžové diamanty8.8 %398.4 %

Zdroj: Courtesy of The Fancy Color Research Foundation.

Graf růstu cen žlutých diamantů

Graf růstu indexu cen žlutých diamantů
Složená roční míra růstu leden 2005 – Q3 2023Celkové zhodnocení leden 2005 – Q3 2023
Fancy Yellow1.5 %31.6 %
Fancy Intense Yellow1.7 %38.8 %
Fancy Vivid Yellow3.3 %86.6 %

Zdroj: Courtesy of The Fancy Color Research Foundation.

Zajímá Vás aktuální vývoj cen barevných diamantů? Napište nám, jsme členem FCRF a rádi Vám hodnoty zprostředkujeme:

Hodnocení barevné sytosti žlutých diamantů se prolíná s hodnocením bezbarvých diamantů.

Bezbarvé diamanty jsou hodnoceny na škále písmen D-Z, nicméně tam, kde končí barevná škála bezbarvých diamantů, začíná hodnocení diamantů žluté a hnědé barvy. Diamanty barvy X-Y-Z jsou rovněž označovány jako Light Yellow nebo Light Brown.

Žluté diamanty „ZIMMI“

Nejsytější a tím pádem i nejcennější žluté diamanty jsou označovány jako ZIMMI. Tyto diamanty získaly svou přezdívku dle místa jejich jediného výskytu – poblíž vesnice Zimmi v Sierra Leone. Ačkoli laboratoř GIA v certifikaci tento původ neuvádí a certifikát diamant popisuje „pouze jako“ Fancy Vivid Yellow, je rozdíl mezi „běžným“ diamantem Fancy Vivid Yellow a Zimmi jasně patrný, a proto dosahují tyto diamanty dvou až tří násobku hodnoty oproti jiným Fancy Vivid Yellow diamantům.

odstín žlutého diamantu zimmi yellow vs fancy vivid yellow
mapa oblasti zimmi

Doplňující barvy žlutých diamantů

Žlutá barva v diamantu může být doplněna hnědou, oranžovou nebo zelenou barvou. Hnědý odstín žlutého diamantu významně snižuje jeho hodnotu. Oproti tomu žluté diamanty s oranžovým či zeleným odstínem jsou v mnoha případech považovány za vzácnější a hodnotnější.

Sytě žluté zbarvené diamanty jsou rovněž vzácné a velmi ceněné.

sytost a tón žlutých diamantů
sytost a tón oranžovožlutých diamantů

Jak můžete v infografice vidět, slovní hodnocení laboratoře GIA má vždy určité rozmezí a diamanty se stejným stupněm např. Fancy mohou mít odlišnou sytost barvy a tím pádem i rozdílnou hodnotu. Nákup barevného diamantu tak v žádném případě není vhodné realizovat pouze dle údajů v certifikátu, ale nesmírně důležitý je i jeho vzhled.

Společnost VVDiamonds svým klientům při nákupu barevných diamantů vždy nabízí jejich osobní prohlídku nebo kvalitní fotodokumentaci, kterou s klientem pečlivě před nákupem projedná.

Máte zájem o investiční žluté diamanty nebo chcete unikátní šperk z těchto nádherných drahokamů? Navštivte naši nabídku.

VSTOUPIT DO NABÍDKY BAREVNÝCH DIAMANTŮ

Rádi byste se s námi setkali v naší kanceláři během osobní schůzky?