HODNOCENÍ BAREVNÝCH DIAMANTŮ

Hodnotící terminologie GIA u barevných diamantů používá kombinaci přesného popisu barvy
diamantu (např. nažloutle oranžová) a sytosti/jasu barvy (např. intenzivní). Výsledný stupeň barvy 
tedy přesně informuje o tónu a sytosti barvy diamantu.

Všechny barevné diamanty od VVDiamonds jsou opatřené mezinárodně uznávaným certifikátem GIA. VVDiamonds nabízí pouze přírodně zbarvené diamanty, nikoli diamanty s technologickou úpravou barvy (HPHT, coating, ozáření aj.) To znamená, že barevné diamanty v naší nabídce měly danou barvu již po vytěžení z diamantového dolu a neprošly žádnou úpravou za účelem zlepšení jejich barvy. Přírodní zbarvené diamanty jsou mnohonásobně vzácnější a jsou jediné investičně vhodné.

GIA založila škálu barev, která obsahuje odstín, tón a sytost barvy, tak jak ji vidí zkušený gemolog. Během certifikace barevných diamantů u GIA, kontroluje barvu diamantu několik gemologů, kteří se musejí shodnout na výsledném hodnocení barvy neznámého diamantu. Všechny diamanty jsou rovněž testovány, zdali je původ jejich barvy přírodní či diamant prošel technologickou úpravou. Původ barvy je deklarován v certifikátu.

Odstín barvy

Převládající barva

Vzhled diamantu může být klasifikován jako růžový, zelený, modrý, žlutý aj. Popis barvy diamantů může být kombinací dvou i více barev. Při čtení certifikátu GIA je poslední odstín barvy dominantní barvou a má největší vliv na hodnotu diamantu. Odstíny barvy uvedené předtím, jsou pouze dodatečné odstíny barvy sloužící k přesnému popisu barvy diamantu.

V GIA terminologii je osm dominantních barevných odstínů tj. růžová, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová, purpurová. Hnědá a šedivá nejsou považovány za dominantní barvu, ale často slouží jako doplňující odstíny barev, nicméně se rovněž mohou vyskytovat i osamoceně.

 

 

 

 

Tón barvy

Světlý nebo tmavý. Tón barvy pojednává o světlosti/tmavosti odstínu primární barvy a má významný vliv na hodnotu diamantu.

 

Sytost barvy

Sytost barvy popisuje intenzitu a sílu dominantní barvy např. deep (hluboká), intense (intenzivní) nebo vivid (zářivá). GIA má šest kategorií k popisu sytosti barvy.

Informace k jednotlivým barvám

stone

Modré diamanty

Modré diamanty vznikají koncentrací boru v atomové vazbě diamantu. Se stoupajícím obsahem boru a s tím spojenou. Čím více boru se v atomové vazbě vyskytuje, tím sytější je odstín. Sytější barvou výrazně narůstá vzácnost a hodnota diamantu.

zjistit více

Růžové diamanty

Růžové diamanty jsou odlišné od jiných barevných diamantů tím, že jejich barva není způsobena stopovým prvkem, jako například u modrých či žlutých diamantů. Místo toho během vzniku byly tyto diamanty vystaveny velmi vysoké teplotě, což mělo za následek deformaci krystalové mřížky diamantu a vytlačení některých atomů uhlíku z jejich správných poloh.

zjistit více
stone

Žluté diamanty

Žluté zbarvení diamantů je způsobeno koncentrací dusíku v atomové struktuře diamantu. Žluté diamanty mohou dosahovat extrémně vysokých stupňů sytosti, nicméně nejsou tak vzácné jako růžové, modré či zelené diamanty.

zjistit více
stone

Zelené diamanty

Zelené diamanty jsou nejsložitější v pochopení a ve správném určení jejich hodnoty. Důvodem je jejich vznik. Zelené diamanty vznikají při vystavení přírodní radiaci. Z tohoto důvodu může být zelená barva diamantu přítomna pouze na povrchu diamantu nebo v celém diamantu.

zjistit více
stone

Oranžové diamanty

Přírodně oranžové zabarvení diamantů je způsobeno dusíkem v krystalové mřížce diamantu. Oranžová barva je směsí primárních barev červené/růžové a žluté.

zjistit více
stone

Purpurové a fialové diamanty

Čistě purpurové a fialové diamanty jsou extrémně vzácné. Fialové diamanty patří do šedivě-modrého spektra a purpurové do červeného/růžového. Diamanty těchto barev se až na výjimky vyskytují pouze v malých velikostech.

zjistit více