Powered by Smartsupp

Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

DRAHOKAM ALMANDIN


Granáty jsou skupina těsně příbuzných minerálů, které tvoří drahokamy v téměř každé barvě.

Almandin je jedním z nejoblíbenějších drahých kamenů z velmi rozsáhlé skupiny granátů. Tedy minerálů, které patří mezi nejrozšířenější. Jeho nádherná červená barva láká k jejich využití ve šperkařství již od pradávna a oblíbená je i dnes.

Název almandin pochází už z roku 1546, kdy tento minerál pojmenoval Georgius Agricola, který je právem považován za otce mineralogie. Almandin nazval podle města Alabanda v malé Asii, které bylo ve starověku významnou brusírnou drahokamů.

Nádherná červená barva almandinů doslova vybízí k tomu, aby byl tento drahokam osazen do šperku.

ZOBRAZIT NABÍDKU PŘÍRODNÍCH ALMANDINŮ
surový a broušený přírodní almandin

Obrovskou výhodou almandinu je pro šperkařství také jeho tvrdost (6,5 – 7,5 Mohsovy stupnice) a fakt, že poměrně velmi dobře snáší vysoké teploty a je barevně stálý.

Jednou z nejvzácnějších variant almandinů jsou asterické granáty, ve kterých se na přímém světle tvoří optický hvězdicový efekt. Ten vzniká díky inkluzím rutilu v drahokamu a můžeme se s ním setkat i u dalších drahých kamenů.

Původ almandinu

Vznik almandinu je rozmanitý. Nejčastěji se s ním můžeme setkat v regionálně metamorfovaných horninách typu svorů, fylit, rul a chlorotických břidlic. Nalézt se dají ale i v magmatických horninách jako jsou pegmatity nebo granity.

Almandiny se pak nalézají po celém světě, ty nejkrásnější dokonce i u nás v České republice. Konkrétně pak v pegmatitech z Přibyslavic a nádherně vyvinuté krystaly se také nacházejí v lokalitě u Zlatého Chlumu. Z dalších světových nalezišť jsou to Ötztalské a Zillertalské Alpy, naleziště v Japonsku, Itálii, Norsku, Bulharsku, Slovensku, ale také na Aljašce, v Indii nebo na Madagaskaru.

Proč je almandin oblíbený?

Historie almandinu

Svou významnou historickou stopu má almandin i v Česku, kdy v 16. století dokonce císař vydával patenty k těžbě a vyhrazoval si přednostní právo na výběr z vytěžených drahých kamenů. Na popud tehdejšího římského císaře a českého krále Rudolfa II byla dokonce v Praze vybudována první brusírna českých granátů. V pozdějších dobách pak byly brusírny přesunuty blíže k těžbě, tedy do Českého středohoří.

Další informace o barvě

Důvodem, proč je almandin tak vyhledávaný, je právě jeho barva. Ta se převážně vyskytuje v nádherně sytě červených až tmavě červených odstínech a může mít i doplňující hnědý nebo fialový podtón. Jedinečná barva je výsledkem přítomnosti železa a čím je barva tmavší, tím je almandin vzácnější.

Další informace o čistotě

Většina almandinů není průsvitná, a tudíž není ani vhodná pro použití ve šperkařství. U průsvitných minerálů pak velmi záleží na zvoleném brusu, jak moc světla následně propustí. Stejně tak jako u ostatních drahých kamenů mohou i almandiny ovlivňovat inkluze. Ty jsou ovšem často viditelné jen pod mnohanásobným zvětšením. Rutilové jehličky způsobující již zmíněný světelný efekt jsou dokonce vyhledávané.

Další informace o brusu

Nejčastěji se můžeme u tohoto drahokamu setkat s oválnými a kulatými brusy. Ostatní fantazijní tvary nejsou příliš časté.

Výběr almandinů z naší nabídky

Úprava almandinů

Stejně jako je tomu i u ostatních granátů, ani u almandinu se nepřistupuje k následné umělé úpravě, která by vedla ke zdokonalení kvality. Vždy ale doporučujeme drahé kameny nakupovat s mezinárodně uznávanými certifikáty, které kupujícího jednoznačně utvrdí v samotném přírodním původu minerálu.

parametry almandinu

Gemologické parametry almandinu

  • Kategorie – minerál – granát

  • Tvrdost – 7 až 7,5 (Mohsova stupnice)

  • SBarva – temné odstíny červené

  • Lesk – skelný, hedvábný

  • Vryp – bílý

  • Fluorescence – obvykle žádná

VSTOUPIT DO NABÍDKY ALMANDINŮ

Máte na nás dotaz nebo byste se s námi rádi setkali během osobní schůzky?