Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

DRAHOKAM AMETYST

Fialová barva je od pradávna považována za královskou, proto byly ametysty používané převážně jako drahokamy do královských klenotů.

 

Jedním z nevzácnějších drahých kamenů z mineralogické skupiny křemene je ametyst. Ten je významný zejména díky svým nádherným odstínům fialové barvy, a tak není divu, že ho jako formu klenotu využívaly už nejstarší civilizace na našem světě.

Samotný název pro tento drahokam vznikl z řeckého slova „amethystos“, jež je výrazem pro neopojnost (střízlivost). Ve starověku totiž věřili, že je ametyst ideální ochranou proti všemožným otravám, a také proti opilosti. Z ametystu se pak vedle různých amuletů vyráběly také přímo poháry na víno.

přírodní a broušený ametyst

Za svou nádhernou barvu vděčí ametyst stopovým prvkům hliníku a železa, jejichž poměr propůjčuje tomuto drahokamu různě intenzivní fialové odstíny. Fialová barva je historicky považována za královskou, a i proto ametysty zdobí celou řadu královských klenotů.

Historie ametystu

Ametysty se využívají v klenotnictví již od svého počátku. Ve starověké Mezopotámii byl tento drahokam využíván například pro výrobu pečetních válečků, kdy Sumerové jemně vybrušovali do ametystů různé vzory. Tato metoda se nazývá glyptika a k dokonalosti ji přivedli v Řecku, kde z ametystů tvořili dokonalé gemy, tedy drobné rytiny či plastiky. Těmi se zdobili různé šperky, jako pečetní prsteny, ale také bohoslužebné předměty.

Nejproslulejším sběratelem gem byl císař Karel IV, který jimi nechal osadit korunu římského císaře, ale také České korunovační klenoty. Ty zdobí hned několik ametystů. Pravděpodobně proto, že lidé v té době věřili v moc tohoto drahokamu probouzet bdělost vyšší mysli, zesilovat duševní schopnosti a zasvěcovat do tajných věd. V křesťanské církvi byl pak ametyst symbolem biskupské hodnosti.

Proč jsou ametysty oblíbené

Geody

ametyst geaoda

Ametysty vznikají také v dutých krystalizovaných geodech, které jsou velmi oblíbené mezi sběrateli minerálů.

Využití ve šperkařství

ametyst přívěsek

Nejen díky své nádherné fialové barvě, ale i tvrdosi jsou ametysty velice oblíbené v klenotnitnictví už po celá staletí.

Cenová dostupnost

ametyst - prsten

 Oproti diamantům jsou i velké ametysty cenově dostupnější, protože cena za karát s velikostí tak razantně neroste.

Ametrín

Ametrín

V Bolívii se ametyst a citrín mohou vyskytovat ve stejném krystalu. Tím vznikají jedinečné ametríny, které jsou napůl fialové a položluté.

 

Původ ametystu

Výskyt ametystu je převážně v geodách, tedy v dutinách zásaditých hornin, které jsou po svém vnitřním obvodu vyplněny různě velkými krystaly minerálů. S nalezišti ametystů, se můžeme setkat po celém světě.

Největším producentem jsou od devatenáctého století zejména Brazílie a Uruguay, ovšem nejkrásnější ametysty pochází převážně z Afrických zemí (Zambie, Madagaskar, Kongo), ale také ze Šrí Lanky nebo Bornea. Naleziště ametystů se dále nacházejí i v České Republice a na Slovensku. Svým rozsahem však nejsou příliš významná.

Faktory kvality ametystů

Barva
ametyst - barva

Nejvzácnější ametystová barva je silně červenavě purpurová až fialová, bez viditelného barevného tónování.

Čistota

ametyst - čistotaVětšina broušených ametystů, které najdete v nabídce VVDiamonds, nemají žádné okem viditelné nečistoty.

Brus
ametyst - brus

Ametyst je díky svým vlastnostem broušen do různých standardních fantazijních tvarů, včetně briliantového brusu a oválů.

Hmotnost
ametyst - velikost

Ametyst je dobře dostupný drahokam v různých velikostech. I proto je vhodný pro různě velké zakázkově tvořené šperky.

Další informace o barvě

Barevná škála ametystů je velice rozsáhlá, a to od jemně fialkových odstínů až po velmi sytě fialové až purpurové barvy. Stejně jako u ostatních drahokamů a barevných diamantů rozhoduje o ceně ametystu nejen velikost, ale i intenzita barvy. Těmi nejvzácnějšími jsou sytě fialové drahokamy se záblesky růžovofialové barvy. Tepelnými úpravami lze u ametystů dosáhnout i jiných odstínů (žlutých, oranžových, zelených). Takové minerály ovšem nejsou tak ceněny, jako drahokamy s přírodní barvou.

Další informace o čistotě

Tak, jak je tomu u drahých kamenů běžné, ani ametyst není výjimkou, a proto jsou nejvíce ceněny přírodní ametysty, které jsou naprosto „čisté“ a to bez jakékoli viditelné inkluze.

Další informace o brusu

Vzhledem k velkému množství intenzity odstínu se k broušení ametystu přistupuje tak, aby co nejlépe vynikla jeho barva. Setkat se můžeme s širokou škálou výbrusů.

Úpravy ametystů

Jak již bylo zmíněno, ametyst lze upravit za vysokých teplot od 470 do 750 °C. Tepelnými úpravami se docílí jiného barevného odstínu ametystu.

Doporučujeme vybírat ametysty, ale i další drahokamy, pouze s mezinárodně uznávanými certifikáty, protože jen u těchto nákupů si můžete být jisti přírodním původem drahého kamenu.

Gemologické parametry ametystu

Kategorie – minerál – křemen

Tvrdost – 7 (Mohsova stupnice)

Barva – fialová až po purpurově-fialové odstíny

Lesk – skelný

Vryp – bílý

Fluorescence – slabá, namodralá