Potřebujete poradit? +420 721 639 954
Jelikož je beryl čirý, může být dostupnější alternativou pro jiné bezbarvé drahokamy.
Bezbarvý beryl, jak už samotný název napovídá, tvoří samostatnou odrůdu ze skupiny berylů. Tedy šesterečných minerálů, které se vyskytují v široké škále barev, včetně zelené, modré, růžové, zlaté, červené nebo právě bezbarvé. Technicky je goshenit, jak se bezbarvý beryl také nazývá, nejčistší formou berylů, protože postrádá barviva a nečistoty, které jsou zodpovědné za případné zbarvení.
Právě z důvodu zdánlivě čistého vzhledu je bezbarvý beryl dále nazýván jako „matka drahých kamenů“. Údajně je dokonce nejčistším ze všech drahokamů, které se nacházejí na naší Zemi. Možná i proto je v některých zemích velice oblíbeným drahokamem pro svatební obřady.
Vzhledem k tomu že nejznámější odrůdy berylu, jako je smaragd nebo akvamarín, získaly svou barvu z vnitřních nečistot, předpokládali gemologové dlouhé roky, že je tento klenot dokonale chemicky čistý. Teď už ale víme, že je goshenit jedinečný v tom, že obsahuje i chemické inkluze, které potlačí původní odstín tohoto drahokamu.
Díky své jedinečné čirosti je bezbarvý beryl vhodnou alternativou pro jiné bezbarvé drahokamy.
Pokud je bezbarvý beryl vybroušen a vyleštěn, získáme fantastický a elegantní drahokam, který je vhodný pro vsazení do bílého zlata.
Ve starověkém Řecku používali Řekové goshenit na výrobu prvních typů brýlí, protože je jeho krystalická složka pro tvorbu čoček ideální.
Bezbarvý beryl roste v krásných šesterečných hranolových krystalech, které jsou často i v surovém stavu vyhledávány sběrateli.
Beryl nejčastěji vzniká v berylových hrubozrnných magmatických horninách, které vznikly oddělením z neztuhlého magmatu. Dále může být také hydrotermálně pneumatolickou nebo metamorfní horninou.
Název tohoto drahokamu je odvozen od města Goshen v Massachusetts, což je jedna z prvních oblastí, kde byl tento drahokam objeven. Dnes se naleziště bezbarvého berylu nacházejí hned na několika místech naší planety, jako je Rusko, Čína, Kanada a Kolumbie. Většina nejkvalitnějších bezbarvých berylů se těží ale v Brazílii.
Existuje mnoho různých drahokamů, které se svým vzhledem podobají právě bezbarvému berylu, včetně křemene, bílého topazu, bílého safíru nebo bílého zirkonu. Nicméně na rozdíl od nich, ale i dalších lze beryl odlišit pomocí základního gemologického testování.
Jednou z nejjednodušších metod je testování specifické hmotnosti (hustoty) a tvrdosti. Goshenit je výrazně tvrdší než živec a křemen, ale mírně měkčí než topaz a safír. Oproti topazu a safíru má dále beryl odlišnou krystalickou strukturu, a i proto je pro gemology zcela odlišný a snadno rozpoznatelný.
Goshenit je označován jako bezbarvý beryl nebo někdy jako bílý beryl. Jedná se o průhlednou, bezbarvou a alkalickou variantu berylu.
Bezbarvý beryl je velmi „čistý“ drahý kámen, který na rozdíl od smaragdu postrádá okem viditelné inkluze.
Stejně jako všechny beryly je i goshenit velmi odolný minerál, tudíž může být broušen do jakéhokoli tradičního i fantazijního tvaru.
Stejně jako je tomu u všech vzácných kamenů, nejen kvalita, ale i hmotnost ovlivňuje výslednou hodnotu bezbarvého berylu.
Vzhledem k tomu, že je bezbarvý beryl cenově dostupný drahokam, jen zřídka kdy se u něj přistupuje k úpravám ozařováním, aby se méněcenné minerály přetvořily na drahokamy s jasnou barvou. Přesto vždy doporučujeme nakupovat drahé kameny s mezinárodně uznávanými certifikáty, kde je případná laboratorní úprava vždy uvedena.
Kategorie – minerál – beryl
Tvrdost – 7,5 - 8 (Mohsova stupnice)
Barva – bezbarvá
Vryp – bílý
Fluorescence – ne