Potřebujete poradit? +420 721 639 954
Kouřový křemen je oficiálním skotským národním klenotem.
Kouřový křemen je jednou z barevných odrůd křemene, které jsou tvořeny oxidem křemičitým a patří mezi jedny z nejdůležitějších nerostů tvořící litosféru Země. Svůj nahnědlý odstín získal tento minerál kvůli přítomnosti chemických prvků jako je hliník, lithium a sodík.
Jedná se o poměrně rozšířený drahý kámen, který je i přes své neobvyklé hnědé až kouřové zabarvení vyhledáván mnohými sběrateli a klenotníky. Ty jej však velmi často nazývají pod jiným českým názvem tj. „záhnědou“.
Setkat se můžeme i s tmavě hnědou až černou variantou křemene, která je téměř neprůsvitná. Pro tento nerost se využívá název morion. Dodnes vedou mnozí gemologové debaty, kde je hranice mezi morionem a kouřovým křemenem. Celé situaci nepomáhá ani fakt, že v zemích jako je Německo, Dánsko, Španělsko a Polsko využívají výraz morion jako synonymum pro kouřový křemen.
Ve Skotsku je dokonce kouřový křemen od 31. května 1982 oficiálním národním klenotem. Skotové jej také nazývají podle pohoří Cairngorms, kde se vykytuje. Většinou se zde kouřový křemen nachází v nádherných žlutohnědých odstínech, které přímo vybízí pro využití v klenotnictví. Skotové jej dodnes s oblibou využívají pro výrobu skotských šperků nebo jako zdobení částí kiltů a rukojetí skotských dýk známých jako „sgian duph“.
Záhněda vzniká v šestibokých hranolech se dvěma klenci, které jsou už sami o sobě nádherné.
V moderní době jsou hnědé kouřové křemeny stále častěji využívanými ve šperkařství.
Některé barevné variace broušených kouřových křemenů disponují unikátní průhledností a leskem.
Výrazné hnědé zbarvení přírodních kouřových křemenů bylo způsobeno silným zářením z radioaktivních zdrojů.
Krásné šestiboké hranoly se dvěma klenci kouřového křemene jsou typické pro kyselé magmatické (vyvřelé) horniny, které můžeme znát pod názvem granitoidy. V těch záhnědy vznikají přímo z magmatické taveniny, nebo při fluidní fázi před koncem krystalizace. Často se také s kouřovými křemeny můžeme setkat v alpských žílách, kde se váží na pukliny již zmíněných granitoidů.
V důsledku značné odolnosti křemene se valouny záhněd vyskytují i v usazených či sedimentárních horninách.
Současným největším zdrojem kouřových křemenů jsou doly v Brazílii, kde se zároveň těží nejvíce těchto polodrahokamů pro šperkařské využití. Další významná naleziště se pak nacházejí na Madagaskaru, v Coloradu (USA), Rusku a ve Švýcarsku.
Pěkné krystaly kouřových křemenů můžeme dokonce nalézt i u nás, a to u Dolních Borů nedaleko Velkého Meziříčí. Malé krystalky se vyskytují v lese „Bor“ poblíž Tábora a také v okolí hory Kozákov v Českém ráji.
Při broušení jsou preferovány takové kouřové křemeny, které mají žluto až oranžovo hnědý odstín
Stejně jako další drahokamy a polodrahokamy jsou i záhnědy preferovány, pokud mají co nejméně inkluzí.
U kouřových křemenů se velmi často můžeme setkat s tzv. smaragdovými brusy, ve kterých vyniká jejich barva.
Broušená záhněda je skvělou volbou pro výrazné šperky, protože je poměrně cenově dostupná ve velkých velikostech.
Odstíny kouřových křemenů se pohybují od světle žlutavě hnědé barvy, přes oranžovo hnědé, až po velmi tmavé hnědé odstíny, které se zdají být černé. Velmi žádoucími jsou hnědé variace se žlutými a oranžovými modifikacemi, naopak méně oblíbenými jsou záhnědy se šedivou modifikací.
Kouřové křemeny patří mezi polodrahokamy, jejichž vzhled lze vylepšit pomocí různých laboratorních metod. Z tohoto důvodu se nepřistupuje k výrobě syntetických kamenů, protože se upravují ty přírodní, které jsou horších kvalit.
Vždy doporučujeme nakupovat drahé kameny, které jsou opatřeny mezinárodními certifikáty, v nichž je jasně potvrzen jejich původ.
Kategorie – minerál – křemen
Tvrdost – 7 (Mohsova stupnice)
Barva – světlé až tmavé odstíny hnědé se šedými, žlutými a oranžovými modifikacemi
Lesk – skelný
Vryp – bílý
Fluorescence – žádná