Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

DRAHOKAM RHODOLIT


Rhodolit je považován za jeden z nejušlechtilejších drahokamů ze skupiny červených granátů.

Rhodolit je významným drahokamem z rozsáhlé skupiny granátů, která je známa především díky svým odrůdám červených minerálů, do které spadá právě i tento jedinečný kámen. Jedná se o zvláštní odrůdu, která je tvořena zhruba ze 70 % pyropovou a ze 30 % almandinovou složkou.

Název tohoto růžového až fialově červeného minerálu má základ v řeckých slovech „rhodon“ – růže a „lithos“ – kámen, které odkazují právě na jeho nádherný odstín. Na rozdíl od jiných mineralogických výrazů, není název rhodolit považován za oficiálně uznávané odrůdové jméno, ale je využíván jako obchodní název.

ZOBRAZIT NABÍDKU PŘÍRODNÍCH RHODOLITŮ
surový a broušený rhodolit

Historie rhodolitu

Vzhledem k tomu, že rhodolit obsahuje složky dalších drahokamů, je velmi složité datovat jeho počátek využívání civilizacemi, které je totiž původně zaměňovali s ostatními odrůdami granátů. Vzhledem k jeho nalezištím v Africe lze ale předpokládat, že rhodolity používali společně s pyropy již Egyptští faraoni před více jak tisíci lety, a to konkrétně pro dekorativní účely při slavnostních aktech. Pravděpodobně s rhodolity obchodovali i staří Římané, kteří měli ve velké oblibě pyropové šperky.

První známé naleziště, kdy bylo již patrné, že se jedná o naleziště rhodolitu, bylo objeveno v 17. století v Severní Karolíně ve Spojených státech amerických.

Proč je rhodolit oblíbený?

Původ rhodolitu

Krystaly rhodolitu vznikají společně s magmatickými ultrabazickými horninami jako jsou kimberlity, eklogity nebo peridotity. Můžeme je také nalézt v metamorfních horninách, konkrétně v kvarcitech a také v rozsypech.

Mnoho významných ložisek rhodolitu se nachází v zemích, které patří ke geologické jednotce takzvaného „Mozambického pásu“, těmi jsou Keňa, Madagaskar, Malawi, Mozambik, Tanzanie atd.

Další známé zdroje rhodolitů jsou v Brazílii, Indii, Norsku, Šrí Lance nebo v již zmíněných Spojených státech amerických.

Faktory kvality rhodolitu

Výběr rhodolitů z naší nabídky

Úpravy rhodolitů

U některých drahokamů se přistupuje k tzv. „léčbě“, tedy laboratorním úpravám kvality drahokamu při extrémních podmínkách, kterými může být třeba vysoká teplota či tlak. Rhodolity se zpravidla laboratorně neupravují ani nezlepšují. Rozeznat přírodní původ rhodolitu a jeho přesné zařazení v širokém spektru granátů je ale věcí hodno odborníka, a i proto doporučujeme nákup tohoto drahokamu realizovat pouze v případě, že je opatřen mezinárodně uznávaným certifikátem.

parametry přírodního rhodolitu

Gemologické parametry rhodolitu

  • Kategorie – minerál – granát

  • Tvrdost – 7 až 7,5 (Mohsova stupnice)

  • Barva – růžové odstíny

  • Lesk – skelný, hedvábný

  • Vryp – bílý slabě zbarvený

  • Fluorescence – žádná

VSTOUPIT DO NABÍDKY RHODOLITŮ