DRAHOKAM RUBÍN

Rubín je nejvzácnější drahokam z mineralogické skupiny korundů. Z té pochází také další vzácný drahokam, a to safír.

 

Rubín je růžový až tmavě červený minerál spadající do skupiny těch nejvzácnějších drahokamů. Důvodů, proč si ho lidé cení již celá staletí je hned několik. Nejen, že dokáže okouzlit svou nádhernou barvou. Rubín také vyniká svou neuvěřitelnou pevností a tvrdostí, díky které má dokonalé vlastnosti a předpoklady pro broušení.

Kámen rubín spadá do mineralogické skupiny korundu, jejichž nádherná červená barva je ovlivněna stopovými prvky chromu. Blízkými příbuznými rubínů z této skupiny jsou například safíry, jejichž barva je však ovlivněna různými příměsi jiných prvků.

Rubín

 

Původ samotného názvu „rubín“ není zcela jistý. Některé zdroje vycházejí z podobnosti s řeckým slovem „ruber“, ale najdou se i názory, že slovo je odvozeno od staroindického sanskrtského slova 'ratanraj' jehož doslovný překlad znamená „král drahokamů“.

Proč jsou rubíny oblíbené?

Červená záře

fluorescence rubínu

Rubíny mají hluboce červenou fluorescenci, a tak na slunečním světle vyzařují ještě více intenzivnější barvou.

Využití ve šperkařství

rubínový prsten

Rubín je po diamantu druhý nejtvrdší materiál, proto je velmi oblíbený u brusičů a obecně ve šperkařství.

První laser

rubín - laser

První laser na světě byl vytvořen v roce 1960, a to pomocí fluorescenčního světla vyzařovaného přímo z rubínu.

 

Přítomnost chromu

chrom

Barva rubínu je způsobena přítomností stopových prvků chromu. Ten považují gemologové mezi stopovými prvky za "celebritu".

Původ rubínů

Nejstaršími známými nalezišti rubínů jsou meandry řeky Kaligangy poblíž města Ratnapura na jihozápadě Šrí Lanky. Z dochovaných pramenů můžeme předpokládat, že zde těžba probíhá více jak 3000 let. Od 4. století se těžba rubínů postupem rozrůstala a od 15. století se na asijském, ale i západním trhu objevily rubíny z Kambodži, Barmy či Thajska.

Zejména pak Barma je velmi významným nalezištěm, ze které pochází podstatný podíl nejvzácnějšího odstínu rubínů „holubí krve“, kterou si můžete představit jako sytě purpurový červený odstín s lehkým modrým nádechem.

Tento odstín je investory velmi vyhledáván a ceněn. Našim klientům rádi připravíme nabídku tohoto jedinečného drahokamu za velmi příznivou cenu.

V novodobé historii se rubíny začaly těžit také na Madagaskaru, v Afghánistánu, Tanzanii, Vietnamu a dalších lokalitách.

Faktory kvality rubínu

Barva

rubín barva

Barva rubínu je nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňuje jeho kvalitu.

Čistota

čistota rubínu

Nečistoty v rubínu ovlivňují jeho průhlednost nebo lesk. Snižují hodnotu drahokamu.

Brus

rubín brus

Rubíny mají běžně rozdílné fantazijní tvary, které mají smíšené řezy. 

Hmotnost

rubín hmotnost

Rubíny vysoké kvality nad hmotnost 1ct jsou vzácné. S rostoucí velikostí roste i cena.

Další informace o barvě

Nejdůležitějším faktorem pro posouzení kvality rubínu je jeho barevný odstín. Spektrum barvy rubínu se pohybuje na škále od světle červené až po sytě červenou. Těmi nejvyhledávanějšími barvami jsou již zmíněné rubíny barvy holubí krve.

Naopak u rubínů s výrazným světlým odstínem se odborná veřejnost stále nemůže shodnout, zda se jedná o růžové rubíny, protože odpůrci tohoto tvrzení je už řadí mezi safíry. 

 

růžový a krvavý rubín

Další informace o čistotě

Stejně jako u jiných přírodních drahokamů i v rubínech se nacházejí inkluze. Tedy vnitřní nečistoty, které určitým způsobem ovlivňují hodnotu drahého kamenu. U diamantů je čistota velice podstatným faktorem při určování ceny, kdy je hodnota diamantu vyšší se vzrůstající čistotou. Ovšem u rubínů to tak úplně neplatí. Pokud jsou nečistoty tvořeny tzv. rutilovými jehličkami, vzniká v drahém kamenu velmi oblíbený efekt kouřového či hedvábného lesku.

 

hvězdicový efekt - rubín

Velmi žádoucí jsou také rubíny s hvězdicovými efekty nebo efekty kočičího oka, které vznikají díky specifickému lomu světla v nečistotách uvnitř rubínu. Tyto efekty jsou ovšem velmi vzácné a pro kupce těžko k sehnání.

Naopak pokud obsahuje rubín mnoho nečistot a drahokam je díky tomu zakalen, je zřejmé že to na hodnotu rubínu má negativní vliv.

Stále však platí, že naprosto bezvadné rubíny jsou nejvíce ceněny.

 

Další informace o brusu

Vzhledem tomu, že na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje Rubín druhého nejlepšího umístění (tvrdost 9), dokáží brusiči rubín upravit téměř do jakéhokoli tvaru. Pokud se ale uvnitř kamene nachází některý z výše zmíněných efektů, pak je většinou drahokam upraven do některého z oválných brusů, které jim ještě více napomohou k jejich vyniknutí.

Výběr rubínů z naší nabídky

Úprava rubínů

Rubíny většinou podstupují tepelnou úpravu za účelem zvýraznění barvy drahokamu. Jedná se o zcela běžnou úpravu, která se provádí za vysokých teplot v rozmezí 1700 až 1800 °C. V nabídce rubínů VVDiamonds ale naleznete i tepelně neupravené rubíny, jejichž vzácnost a hodnota je několikanásobně vyšší oproti upraveným.

Gemologické parametry rubínu

Kategorie – minerál – korund

Tvrdost – 9 (Mohsova stupnice)

Barva – odstíny červené

Lesk – skelný

Vryp – bílý

Fluorescence – ano; hluboce červená

vstoupit do nabídky rubínů