Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

DRAHOKAM VERDELIT / ZELENÝ TURMALÍN


Turmalíny mají velmi dobrou chemickou mísitelnost mezi odrůdami.

Zelená barva verdelitu je považována za jednu z častých barev „rodiny“ nerostů zvané elbaity, které svým původem a složením spadají do velmi oblíbené skupiny turmalínů. I proto se u verdelitu můžeme velmi často setkat s názvem „zelený turmalín“, který je hojně využíván například v anglicky mluvících zemích.

Pojmenování elbait je odvozené od názvu italského ostrova Elba, kde bylo nalezeno hned několik nalezišť nádherných krystalů tohoto „barevného turmalínu“. Samotný vznik je vázán pouze na granitické pegmatity bohaté na lithium, a to mnohdy v asociaci s dalšími minerály jako je albit a lepidolit. Setkat se s ním tak můžeme například v puklinách žuly a vzhledem k jejich odolnosti jsou také k nalezení v rozsypech.

ZOBRAZIT NABÍDKU PŘÍRONÍCH VERDELITŮ
broušený a surový přírodní verdelit

Velmi podstatnou vlastností turmalínů je velmi dobrá chemická mísitelnost mezi odrůdami. Je tak poměrně časté, že se v jednom krystalu vyskytují dva nebo i více barevných odstínů. Z tohoto důvodu je pro klenotníky a sběratele drahých kamenů poměrně výzvou, nalézt dva turmalíny, které jsou svou barvou totožné.

Proč jsou verdelity oblíbené?

Původ verdelitů

Po chemické stránce je verdelit velmi složitý borokřemičitan hliníku, který obsahuje stopy titanu a železa způsobující jeho zelený odstín. Množství stopových prvků chromu pak udává sytost odstínu.

Předním světovým producentem turmalínů je Brazílie, a to už více jak 500 let. První zmínky o verdelitech pocházejí z období kolem roku 1500, kdy je portugalští průzkumníci získali od brazilských domorodých kmenů či při pokusech rýžování zlata v meandrech říček a potoků. V té době je ale mylně zaměnili za smaragdy a poslali do Portugalska, kde byly rozřezány a použity do šperků. Tato záměna dvou drahokamů nebyla odhalena po více jak 100 let.

Teprve až od roku 1800 začaly být Brazilské turmalíny těženy komerčně pro klenotnictví.

Otevření prvního oficiálního obchodního dolu turmalínových drahokamů ve Spojených státech roku 1821, následovalo objevení velmi významného ložiska turmalínů ve městě Paris v americkém státě Maine. Od této doby je USA jedním z největších dodavatelů turmalínů na šperkařský trh a také největším producentem verdelitů.

Faktory kvality verdelitu

Další informace k barvě

Nejvyhledávanější barvou verdelitu je lahvově zelený odstín, a také barvy na rozmezí modrozelené. Setkat se ale můžeme i s intenzivními žlutými modifikacemi, dále se sekundárními hnědými a olivově zelenými odstíny.

Jako u barevných diamantů, i zde o hodnotě rozhoduje zejména intenzita barvy.

Výběr verdelitů z naší nabídky

Úpravy verdelitů

Jako je tomu u většiny drahých kamenů, i u verdelitu se může přistoupit k následné laboratorní „léčbě“, která ovlivní vzhled drahokamu. U zelených turmalínů se nejčastěji přistupuje k úpravám pomocí vysokých teplot, díky nimž vznikne z tmavě zelené barvy velmi žádaný odstín smaragdově zelené. Verdelity, které podstoupily tuto úpravu, jsou pak výrazně méně hodnotné.

Stejně jako diamanty a ostatní drahokamy doporučujeme verdelity nakupovat vždy s certifikáty, které jsou vydané mezinárodně uznávanými gemologickými laboratořemi. Jen u těchto drahých kamenů si můžete být jisti jejich přírodním původem.

Gemologické parametry verdelitu

  • Kategorie – minerál – turmalín

  • Tvrdost – 7 – 7,5 (Mohsova stupnice)

  • Barva – různé odstíny zelené

  • Lesk – skelný

  • Vryp – bílý

  • Fluorescence – žádná

VSTOUPIT DO NABÍDKY VERDELITŮ