Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

TVRDOST DIAMANTU


Už na základní škole se můžeme dozvědět, že diamant je nejtvrdší přírodní minerál na naší planetě. Málokdo však ví, že tvrdost je v gemologickém prostředí chápána odlišně než v běžném životě. Pojďme si tento pojem podrobně vysvětlit a zároveň tvrdost diamantu porovnat s jinými minerály.

surový diamant

Co považovat za tvrdost drahokamů?

V očích veřejnosti je tvrdost drahokamu jednou z často nepochopených vlastností. Slovo “tvrdost” má v gemologii velmi specifický význam, který se značně liší od jeho každodenního používání. Vědecká definice tvrdosti u minerálů je schopnost materiálu odolávat poškrábání, a možná překvapivě nic víc.

Pokud se zeptáte většiny lidí, řeknou že chmýří je měkké a sklo tvrdé. V gemologii je však sklo docela měkký materiál, který by jiné, podle gemologů tvrdé látky, snadno poškrábaly.

poškrábané sklo

Tvrdost závisí na vazbách, které drží atomy pohromadě v krystalické struktuře. Sílu této vazby můžeme definovat snadností, s jakou lze vrstvy atomů na povrchu oddělit působením tlaku se vzorkem jiného materiálu. Pokud je druhý materiál tvrdší než první, zanechá v tom prvním rýhu. Reálně to představuje rozbití milionů atomových vazeb v mikroskopickém měřítku. Tvrdost minerálu je tedy konkrétně jeho “poškrabatelnost”. Každý minerál může být proto hodnocen na základě ostatních minerálů, které může poškrábat.

Mohsova stupnice tvrdosti

V roce 1812 vytvořil mineralog Friedrich Mohs referenční stupnici deseti běžných minerálů, seřazených podle rostoucí tvrdosti. Tato stupnice, jež je znázorněná níže, se nazývá Mohsova stupnice tvrdosti.

Tvrdost MinerálAbsolutní tvrdostOdrůdy
10 Diamant1600
9Korund400rubín, safír
8Topaz200
7Křemen100ametyst
6Ortoklas72živec
5Apatit48
4Fluorit21kazivec
3Kalcit – vápenec9
2Sůl kamenná, sádrovec 3
1Mastek1

Každý z těchto minerálů může být poškrábán tím nad ním a poškrábe samozřejmě i ty pod ním. Minerály stejné tvrdosti (až na výjimky) se navzájem nepoškrábou. Rubín tedy nemůže poškrábat safír a naopak. Přesto, že diamant dělí od korundu jedna pozice, je mnohem tvrdší než např. zmíněné safíry. Jak je to možné? Růst Mohsovi stupnice je v počátku lineární, ale v horních pozicích křivka prudce stoupá. Korund (9) je dvakrát tvrdší než topaz (8) a diamant (10) je čtyřikrát tvrdší než korund.škrábance na drahokamu

Tvrdost minerálu se může dokonce mírně lišit podle složení a také podle stavu jejich agregace. Některé stopy vypadající jako škrábanec mohou být ve skutečnosti stopy prášku, které zanechal údajně tvrdší materiál, i proto může být měření v některých případech velmi složité.

Nositelnost drahokamů

Za předpokladu, že se s svými šperky neprovádíte nebezpečné a extrémní aktivity, poškrábání drahokamu je riziko, se kterým se můžeme setkat nejčastěji. Stačí se zamyslet jen nad tím, kolikrát denně strčíme ruce do kapes s mobilním telefonem a nebo hledáme něco v batohu či kabelce.

Tvrdost drahokamů pak výrazně přispívá k míře jejich opotřebení. Ta může být označována právě jako “nositelnost” nebo také trvanlivost. Opál s tvrdostí 6 bude při každodenním a intenzivním nošení rychle pokryt jemnými škrábanci, čímž ztratí svůj lesk.Na druhou stranu rubín s tvrdostí 9 zůstane zářivý a lesklý po celá léta, protože je tvrdší než většina abrazivních částic, které přispívají k opotřebení.

Prakticky řečeno, drahokamy měkčí než křemen ztrácejí lesk a zmatní pouhým čištěním. Přesáhne-li drahokam na Mohsově stupnici číslo 7, znamená to, že je dostatečně tvrdý pro běžné nošení.

Volba šperku a jeho nastavení

Nastavení šperků je dalším důležitým faktorem, který dokáže velmi výrazně ovlivnit nositelnost drahokamů. Nejoblíbenějšími šperky jsou bezesporu prsteny, které zároveň patří mezi ty nejvíce namáhané. Drahokamy s nízkou nositelností, tedy ty, jejichž tvrdost spadá pod hodnotu 7, je lepší využít pro velmi příležitostné nošení nebo méně namáhavé formy šperků. Mezi nejvíce vhodné se řadí náušnice a přívěsky, u kterých nehrozí výrazné namáhání.

zlatý přívěsek s ametystem
zlatý přívěsek s akvamarínem
zlatý přívěsek s turmalínem

V případě, že chcete mít 100% jistotu s nositelností zakoupeného šperku, využijte tvrdosti diamantu nebo dalších drahých kamenů z horních příček Mohsovi stupnice. Zároveň také zvažte osazení drahokamu, jež dokáže ve velké míře přispět k jeho ochraně ve šperku.


Související produkty z naší nabídky