Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

VÝVOJ CEN RŮŽOVÝCH DIAMANTŮ

Vývoj ceny růžových diamantů

Růžová barva patří mezi nejzajímavější, se kterou se můžeme u barevných (FANCY) diamantů setkat. Nejen, že je u přírodních diamantů extrémně vzácná, ale její dostupnost je v rámci dolů z celého světa velmi výrazně omezena.

Vzhledem k těmto faktům, je 21. století doslova typické pro jejich silný nárůst ceny. Od roku 2005 do roku 2019 vzrostla hodnota pro všechny růžové odstíny o více jak 365%.

Celkový vývoj indexu cen růžových diamantů

Následující křivka indexu růstu ceny růžových diamantů znázorňuje vývoj hodnoty pro kategorie Fancy Pink, Fancy Intense Pink a Fancy Vivid Pink od roku 2005.

Graf vývoje indexu cen růžových diamantů zahrnuje veškerou světovou produkci růžových diamantů, tedy včetně investičních růžových diamantů  z dolu Argyle, jejichž růst hodnoty např. v období 2018/2019 byl o 17.6 % vyšší než u růžových diamantů z jiných zdrojů.

 

Vývoj leden 2005 - leden 2019 Složená roční míra růstu Celkové zhodnocení
FANCY PINK 10.4 % 298.6 %
FANCY INTENSE PINK 12.0 % 385.8 %
FANCY VIVID PINK 12.2 % 402.6 %

 

Omezená produkce růžových diamantů

Celých 90 % celosvětové produkce růžových diamantů pochází z australského dolu Argyle, který je v celé historii pouze jediným diamantovým dolem soustavně produkujícím diamanty růžových odstínů. Přesto, že se zbylých 10 % nalezlo i na jiných koutech naší planety, vždy se jednalo pouze o nahodilé nálezy.

Mapa - těžba růžových diamantů

Vzhledem k současným datům o výtěžnosti dolu Argyle, se mezinárodní společnost Rio Tinto, která důl vlastní, rozhodla ke konci roku 2020 těžbu ukončit a důl zcela zaplavit.

V posledních letech se tak intenzivně spekuluje o tom, jak moc ovlivní uzavření dolu diamantový průmysl jako celek. Do těchto dnů totiž neexistuje jakýkoli důkaz, který by prokázal nově nalezené, byť potenciální ložisko růžových diamantů, které by tento tržní kout opět pokrylo.

S přihlédnutím na současná data, tak mohou investoři očekávat velmi zajímavý vývoj hodnoty jejich investic.

Zastoupení hmotností mezi růžovými diamanty z dolu Argyle

Na rozdíl od bezbarvých diamantů, lze růžové diamanty z dolu Argyle považovat za investiční ve všech hmotnostních kategoriích, převážně pak nad 0.07ct.

 

Zaujaly Vás následující hodnoty? Neváhejte přejít do naší nabídky barevných diamantů, ve které mimo diamantů všech barevných odstínů naleznete právě drahokamy pocházející z dolu Argyle. Pokud Vás zároveň napadají doplňující dotazy, obraťte se na nás elektronicky na emailu podpora@vvdiamonds.cz nebo na telefonu +420 721 639 954. Rádi Vám budeme plně k dispozici.