RŮŽOVÉ DIAMANTY

Růžová je jednou z nejvzácnějších barev, se kterou se můžeme u FANCY (barevných) diamantů setkat. Růžové přírodní diamanty spadají, díky jejich extrémní vzácnosti, do stejné kategorie, jako například modré nebo červené diamanty.

Od jiných barevných diamantů jsou odlišné tím, že jejich barva není způsobena stopovým prvkem, jako například u modrých či žlutých diamantů. Místo toho během vzniku byly tyto diamanty vystaveny velmi vysoké teplotě a tlaku, čímž docházelo k deformaci krystalové mřížky diamantu a vytlačení některých atomů uhlíku z jejich správných poloh, což má za následek růžové zbarvení diamantu.

Díky jejich výrazné barvě a velmi omezeným zásobám (důl Argyle v Austrálii, který produkoval 90 % růžových diamantů na světě, ukončil 3. listopadu 2020 svou těžbu), představují tyto drahokamy vynikající investiční příležitost.

Jak můžete vidět z následujícího grafu, cena růžových diamantů neustále stoupá; graf znázorňuje růst cen v několika kategoriích růžových diamantů investičního stupně od roku 2005.

růžový diamant

Celkový vývoj indexu cen růžových diamantů

Následující křivka indexu růstu ceny růžových diamantů znázorňuje vývoj hodnoty pro kategorie Fancy Pink, Fancy Intense Pink a Fancy Vivid Pink od roku 2005.

graf vývoje cen růžových diamantů 2022

Graf vývoje indexu cen růžových diamantů zahrnuje veškerou světovou produkci růžových diamantů, tedy včetně investičních růžových diamantů z dolu Argyle, jejichž růst hodnoty např. v období 2018/2019 byl o 17.6 % vyšší než u růžových diamantů z jiných zdrojů.

 

Vývoj leden 2005 - Q3 2022 Složená roční míra růstu Celkové zhodnocení
FANCY PINK 8.6 % 329.8 %
FANCY INTENSE PINK 9.3 % 388.2 %
FANCY VIVID PINK 10.1 % 450.4 %

 


Zajímají Vás další informace týkající se hodnoty růžových diamantů?

Vývoj cen růžových diamantů

 


 

 

Certifikace dolem ARGYLE

Jak již bylo zmíněno, hlavním producentem růžových diamantů byl do roku 2020 důl Argyle v Austrálii, jehož vlastníkem je společnost Rio Tinto, která k nejkvalitnějším růžovým diamantům vydávala navíc stejnojmenný certifikát „ARGYLE“ vč. laserové inskripce na rundistě diamantu. U takto certifikovaných diamantů si může být budoucí vlastník jist velmi vysokou kvalitou drahokamu a co víc, i jeho původem.

Ten nejužší výběr z takto certifikovaných diamantů pak společnost Rio Tinto nabízela v dražbě „ARGYLE TENDER“ vždy jedenkrát do roka, kdy každý diamant byl navíc dodáván v exluzivním dřevěném "ARGYLE TENDER boxu".

Možnost se takové dražby zúčastnit měli pouze vybraní obchodníci a významní sběratelé. Společnost VVDiamonds je svým klientům schopna zjistit i růžové diamanty z této jedinečné události.

Certifikát Argyle

Argyle tender

Barevné hodnocení diamantů z dolu Argyle

 

Purplish Pink

Purplish Pink 1

Purplish Pink 2

 

Pink

Pink

Pink

 

Pink Rosé

Pink Rosé 1

Pink Rosé 2

 

Pink Champagne

Pink Champagne

 

RedRed

Barevný rozsah růžových diamantů a jejich hodnot

Barvy růžových diamantů

Rozsah barev růžových diamantů je poměrně široký, a to od jemného náznaku okvětních lístků růže až po sytou barvu malin. GIA hodnotí růžové diamanty na škále faint, light, fancy light, fancy a fancy intense k fancy vivid. Diamanty, které jsou v tónu tmavší a mají sytou barvu, jsou hodnoceny stupněm fancy deep.

Růžové diamanty jsou unikátní tím, že pokud je sytost a tón barvy velmi silný, obdrží diamant hodnocení „fancy RED“. Tento stupeň barvy je pak extrémně vzácný a je nejvíce ceněn z celého barevného spektra.

V hodnocení růžových diamantů a jejich hodnoty jsou nejdůležitější tyto faktory:

  • Odstín – Dominantní barva diamantu. Hodnotitel bere v úvahu jakýkoliv tón nebo sekundární modifikaci barvy.
  • Sytost – Intenzita (síla) odstínu.
  • Tón – Množství světla nebo naopak tmy v diamantu.

Čím intenzivnější barva je, tím vzácnější a cennější je diamant.

Odstín růžových diamantů

Stejně jako u ostatních barevných diamantů může mít růžová některé ze sekundárních modifikujících barev. Konkrétně oranžovou, hnědou nebo purpurovou barvu. Nejvyšší hodnotu pak mají samozřejmě diamanty, které jsou bez modifikace.

Hnědá barva se v růžových diamantech vyskytuje, když diamant nemá dostatečně silnou růžovou sytost, aby předčila původní hnědý tón. Se stoupajícím poměrem hnědé barvy výrazně klesá hodnota růžového diamantu.

Oranžová je jako doplňující barva přítomna v růžovém diamantu, pokud se barva diamantu začíná přiklánět k oranžové nebo když oranžový tón začíná předcházet růžovému. Některé oranžově růžové diamanty vypadají velmi pěkně, ale i přesto má oranžový tón negativní vliv na hodnotu růžového diamantu.

Nejvzácnější doplňující barvou je purpurová. Kombinace těchto barev může mít za následek velmi pěkný odstín, který se svou hodnotou v některých případech vyrovná i ryze růžovým diamantům.

Sytost a tón

Barevné diamanty jsou hodnoceny podle intenzity barvy nebo podle kombinace sytosti a tónu. Následující infografiky znázorňují barevné spektrum růžových a purpurově růžových diamantů.

Spektrum růžových diamantů

 

Spektrum purpurových diamantů

Jak můžete v infografice vidět, slovní hodnocení laboratoře GIA má vždy určité rozmezí a diamanty se stejným stupněm např. Fancy Intense mohou mít odlišnou sytost barvy a tím pádem i rozdílnou hodnotu. Nákup barevného diamantu tak v žádném případě není vhodné realizovat pouze dle údajů v certifikátu, ale nesmírně důležitý je i jeho vzhled.

Společnost VVDiamonds svým klientům při nákupu barevných diamantů vždy nabízí jejich osobní prohlídku nebo kvalitní fotodokumentaci, kterou s klientem pečlivě před nákupem projedná. Máte zájem o koupi růžového diamantu? Prohlédněte si naši nabídku.