Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

DRAHOKAM SAFÍR


Název „safír“ se může vztahovat na jakýkoli minerál z kategorie korundu, mimo těch, které jsou rubínově červené.

Stejně jako jeden z nejznámějších drahokamů rubín, také safír spadá do stejné kategorie minerálů, tedy korundu. Díky tomu se také safír může pyšnit velmi podobnými vlastnostmi, jaké má rubín, a proto si jej lidé již dlouhé věky velmi cení.

Samotný název tohoto drahokamu vznikl pravděpodobně z hebrejského slova „Sappire“, což v překladu znamená modrá. Nenechte se ale zmást. Označení „safír“ nesou ve své podstatě všechny minerály z kategorie korundu s výjimkou rubínů, jejichž název vznikl již ve starověku. Příroda nám totiž nabídla safíry mnoha barevných odstínů.

ZOBRAZIT NABÍDKU PŘÍRODNÍCH SAFÍRŮ
surový a broušený přírodní safír

Přírodní safíry

Safíry se řadí mezi jedny z nejvzácnějších a také nejcennějších drahokamů. Díky jejich nádherným odstínům a vlastnostem jako je tvrdost, odolnost nebo lesk jsou ve světě klenotů velmi žádané.

Pokud se poohlédneme v čase, nebyly vždy safíry (kromě modrých) označovány stejným termínem. Většinou je lidé nazývali podle nejznámějších drahokamů téže barvy a dali k nim předponu „orientální“. Setkat jste se tak mohli například s označením „orientální smaragd“, což bylo velmi zavádějící, a proto odborníci v oboru přebrali v tomto směru inspiraci u barevných diamantů. Často jsou tak safíry označovány jako „fancy“.

Že je to někdy s názvy drahokamů složité vypovídá i fakt, že se dodnes odborníci přou o správný název růžových safírů. Ty jsou totiž velmi početnou skupinou gemologů považovány za světlé rubíny.

Proč jsou safíry oblíbené?

Historie safírů

Již od pradávných dob si lidé všímali neobyčejných rysů těchto minerálů. Nejen že je zaujala obdivuhodná tvrdost, ale také optické a světelné vlastnosti, které safír má. Není divu, že tak začali těmto drahokamům přisuzovat mnohé až nadpřirozené schopnosti.

Lidé například věřili, že safír dopřeje jeho nositeli sílu, čistotu a věčný život. Od středověku se pak schopnostem safírů přisuzovaly ty nejvyšší duchovní hodnoty jako věrnost, upřímnost a moudrost. Pravděpodobně proto byl hojně využíván pro zdobení prstenů církevních hodnostářů v průběhu historie lidstva.

Zvláštností je, že se safíry pro umělecké předměty zprvu nikterak výrazně neupravovaly. A to díky tomu, že se většinou nacházely v náplavech toků, kde je příroda sama upravila do omletých valounků a původní krystalový tvar byl patrný jen výjimečně. Takto přírodou upravené drahokamy stačilo jen podélně provrtat a amulet byl hotový.

Nejdříve až od 12. století se začínají objevovat první kameny s náznakem určitého brusu. O to víc nás může těšit fakt, že jeden z prvních předmětů, který prokazatelně obsahoval broušené safíry do určitých symetrických tvarů je Svatováclavská koruna, což byl v té době doslova klenotnický průlom.

Faktory kvality safírů

Další informace o barvě

Tou nejpopulárnější barvou safírů je, jak již samotný název napovídá, modrá. Vzácnost, kvalitu a samozřejmě i hodnotu pak určuje ten nejdůležitější faktor intenzita barvy. Hodnota světlého, několikakarátového safíru je i několikanásobně menší než cena malého safíru intenzivně modré barvy.

Nejcennějšími modrými safíry (a také nejkrásnějšími) jsou kašmírské. Za nimi potom následující safíry vytěžené v Barmě a na Šrí Lance. Modrý odstín se těží i na ostatních místech planety, jako je Austrálie nebo Thajsko. Tyto modré safíry ovšem většinou disponují hnědou nebo zelenou modifikující barvou.

Z kategorie fancy safírů je potom nejvzácnější padparádža safír (padparadscha), jehož barva je lososově červená. Lstivý obchodníci někdy tyto drahokamy záměrně zaměňují za oranžové nebo růžové safíry, ovšem výjimečnost této barvy tkví ve správném poměru žluté a oranžové barvy.

Sytě modré kašmírské safíry a šrílanské padparádži jsou tím nejcennějším, co lze ve světě safírů získat a svou jedinečností přitahují investory z celého světa.

modrý safír a safír odstínu padparadča

Další informace o čistotě

Stejně jako u ostatních drahých kamenů i u safírů má na jejich hodnotu vliv čistota. Ta se oproti diamantům nehodnotí podle množství viditelných inkluzí, ale podle toho, zda drahokamu prospívají či nikoli. Velmi žádanými „nečistotami“ jsou pravidelně rozmístěné rutilové trubičky, které v safíru vytvářejí hvězdicový světelný efekt a jemnou krémovou barvu připomínající hedvábí. Ovšem i velké množství těchto inkluzí hodnotě safírů škodí. Úplně čisté safíry jsou nicméně nejvzácnější.

Další informace o brusu

Skvělé vlastnosti safírů dovolují broušení do velmi různorodých tvarů. Nejčastěji se však používají oválné tvary, které napomohou dokonalému modrému třpytu, který je pro safíry tak typický.

Výběr safírů z naší nabídky

Úpravy safírů

Stejně jako pro mnoho dalších drahokamů i pro safíry je typická jejich úprava za vysokých teplot pohybující se od 1700 do 1800 °C. Tato úprava napomáhá získat minerálu intenzivnější a bohatší odstín. V nabídce safírů VVDiamonds můžete ale nalézt i tepelně neupravené safíry. Ty jsou velmi vzácné a jejich hodnota několikanásobně převyšuje tepelně ošetřené drahokamy.

Parametry přírodního safíru

Gemologické parametry safíru

  • Kategorie – minerál – korund

  • Tvrdost – 9 (Mohsova stupnice)

  • Barva – různé odstíny modré, bezbarvá, růžová, oranžová, zelená, hnědá, fialová,…

  • Lesk – skelný

  • Vryp – bílý

  • Fluorescence – pouze bezbarvé – fialová nebo oranžově žlutá

VSTOUPIT DO NABÍDKY SAFÍRŮ