DRAHOKAM SMARAGD
Smaragd je modrozelená až zelená odrůda berylu, tedy minerální skupiny, která zahrnuje i akvamarín.
Jedním z nejvíce hodnotných a také nejznámějším drahokamem z odrůdy berylu je smaragd, který společně s diamantem, rubínem a safírem tvoří právem nejtradičnější čtveřici drahokamů. Jeho exkluzivní zelený odstín nemá mezi ostatními drahými kameny obdoby a smaragd za něj vděčí obsahu stopových prvků vanadu a chromu.
Označení smaragd pravděpodobně pochází z řeckého slova „smaragdos“, které lze přeložit jako „zelený drahokam“. Původně však pod tímto názvem byly označovány všechny minerály zelené barvy z odrůdy berylu. Až postupem času, kdy gemologové shromáždili více poznatků o těchto drahých kamenech, začali název smaragd využívat jen pro minerály berylu obsahující oba dva již zmíněné prvky, tedy vanad a chrom.
ZOBRAZIT NABÍDKU PŘÍRODNÍCH SMARAGDŮ
Historie smaragdu
První zmínky o využití smaragdu sahají až do starověkého Egypta, kde byl velmi hojně využíván a ceněn již za královny Kleopatry. Smaragd se od té doby objevil v mnoha kulturách. Pro starověké myslitele byl kamenem moudrosti, logiky, prosperity, ale také obchodní zdatnosti. Smaragd patřil dokonce mezi první drahokamy, ze kterých byly vyřezávány sošky Buddhy. V perské kultuře měl smaragd význam věčného života v ráji a oblíbeným kamenem byl také ve starověkém Římě.
Proč jsou smaragdy oblíbené
Až 3 druhy inkluzí
Některé kolumbijské smaragdy obsahují najednou až tři druhy inkluzí, a to drobné krystaly soli, kapaliny a dutiny s plynem.
Využití ve šperkařství
Smaragdy využívaly za účelem zdobení a dalších rituálů již první civilizace, a to včetně starověkého Egypta nebo Říma.
Šesterečné krystaly
Nejlepší smaragdové krystaly jsou úchvatné zelené šestihranné sloupy, které se svou krásou rovnají i broušeným drahým kamenům.
Starověké smaragdové doly
Nejstarší doly, které lidé využívali, byly ve starověkém Egyptě. Předpokládá se, že byly funkční již 3.500 let před naším letopočtem.
Naleziště smaragdů
Výskyt smaragdů je po celém světě, ale je velmi řídký. Nejvýznamnějšími místy těžby sytě zelených smaragdů jsou naleziště v Kolumbii, odkud pocházejí nejcennější kusy. Dále se můžeme setkat s menšími doly například v Zambii, kde mají tyto drahokamy slabý modrý nádech nebo v Brazílii, kde zase mají často žlutou modifikující barvu. Nejblíže České republice se těží smaragdy v dolu Habachtal v Rakousku.
Faktory kvality smaragdu
Barva
Nejžádanějším smaragdovým odstínem je čistě zelený nebo modrozelený s velmi sytou a intenzivní barvou.
Čistota
Vnitřní inkluze jsou ve smaragdech velmi častými a tolerovanými jevy. O to vzácnější jsou okem čisté drahokamy.
Brus
Vzhledem k vnitřním inkluzím je broušení někdy velmi složité, proto brusiči vymysleli speciální smaragdový brus – emerald.
Hmotnost
Vzhledem k tomu, že má smaragd nižší hustotu, při porovnání 1ct smaragdu s 1ct diamantem vypadá smaragd větší.
Další informace o barvě
Barevný odstín u smaragdů je považován za ten nejpodstatnější parametr, který je dokonce mnohem významnější než u jiných drahých kamenů. Nejvíce ceněným odstínem je tzv. kolumbijský smaragd, jehož barva vykazuje sytý zelený tón s modifikující modrou barvou. Zajímavostí je, že samotné označení „kolumbijský smaragd“ nemusí odpovídat zeměpisnému označení, kde byl drahokam nalezen. Totéž platí pro jemně žluté „brazilské smaragdy“.
Další informace o čistotě
Vnitřní inkluze smaragdů mají vliv na hodnotu drahokamu, ale obecně jsou u toho drahokamu velmi tolerovány, protože jsou běžnou součástí této zelené odrůdy berylu. Významně narušené smaragdy, mají nicméně značně nižší hodnotu, než smaragdy takřka bezvadné či bezvadné, které jsou extrémně vzácné a na trhu velmi těžko dostupné.
Další informace o brusu
Vzhledem k vysoké štěpnosti smaragdů je jejich broušení velmi obtížné, a i z tohoto důvodu brusiči vymysleli pro smaragdy typický brus „emerald“, což v překladu znamená „smaragd“. Brus emerald je obdélníkové tvaru se seříznutými rohy, jež nechá smaragd vyniknout ve své plné kráse a zároveň ho ochraňuje před přílišným mechanickým namáháním. Dalším pro smaragdy unikátním brusem je tvar trapiche, kde se investoři dělí na dva tábory (jedni je velmi vyhledávají a další jím opovrhují). Názor si můžete udělat sami z přiložené fotografie.
Hojně se u smaragdů využívají i jiné tvary například ovály nebo kapky.

Výběr smaragdů z naší nabídky
Úprava smaragdů
Naprostá většina smaragdů je po svém vytěžení ošetřena speciálními roztoky, které napomohou vylepšit jejich vzhled vyplněním vnitřních inkluzí – prasklin. Nejčastěji se využívá speciální pryskyřice nebo cedrový olej. Smaragdy, které úpravu olejem nepodstoupily, protože je jejichž čistota dokonalá, jsou nesmírně vzácné a ceněné. Našim klientům rádi připravíme nabídku i těchto unikátů.
Smaragdy jsou oproti drahokamům tradiční čtyřky měkčí (7,5 Mohsovy stupnice), a tak vyžadují i šetrnější zacházení.

Gemologické parametry smaragdu
Kategorie – minerál – beryl
Tvrdost – 7,5 – 8 (Mohsova stupnice)
Barva – – odstíny zelené, zelená s modifikující modrou barvou, slabě nažloutlá zelená
Lesk – skelný, matný
Vryp – bílý
Fluorescence – ne