Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

AUSTRALSKÉ RŮŽOVÉ DIAMANTY Z DOLU ARGYLE

V západní části Austrálie můžeme narazit na diamantový důl, který spadá do vlastnictví nadnárodní těžařské společnosti Rio Tinto. Tento důl nese název „Argyle Diamond Mine“ a své jméno propůjčil i značce růžových diamantů, které se v tomto dole těží.  

Místo je to opravdu výjimečné, protože se jedná o jediný důl, který soustavně produkuje diamanty růžové barvy, a to v takovém poměru, že 90 % z celosvětové produkce bylo vytěženo právě zde.

Výjimečné postavení na diamantovém trhu

Především kvůli jejich vzácnosti je trh s těmito diamanty zcela oddělen od dalších diamantů, a to dokonce v takové míře, že se hodnota růžových diamantů z Argyle vyvíjí rozdílně od hodnoty růžových diamantů nalezených jinde na světě. Nejkrásnější a nejvzácnější nálezy z dolu Argyle jsou pak vyhrazeny pro každoroční nabídku "Argyle Pink Diamonds Tender". Této akce se mohou zúčastnit pouze vybraní obchodníci, díky čemuž je vlastnictví těchto diamantů opět o něco vzácnější.


 

 Vzhledem k nízké výtěžnosti dolu Argyle, oznámila společnost Rio Tinto ukončení těžby, a to již ke konci roku 2020, kdy by se mělo začít s postupným zaplavením celého dolu. 

Dle všech aktuálních předpokladů bude mít uzavření dolu „dramatický“ vliv na dostupnost růžových diamantů a s tím spojený vývoj jejich hodnoty .


Centrum obchodu společnosti Rio Tinto je pak soustředěno do města Perth na západě Austrálie, kde se v těsné blízkosti Rio Tinto Operations Centre nachází také vlastní dílny společnosti na řezání, broušení a hodnocení diamantů.

Exkluzivní hodnocení diamantů z Argyle

Barevné diamanty z dolu Argyle jsou výjimečné také pro svou certifikaci, kterou provádí ti nejlepší gemologové přímo ve společnosti. Na každém originálním certifikátu je vždy uvedeno:

 • Hmotnost v karátech,
 • Typ brusu,
 • Čistota,
 • Popis barvy ve speciální stupnici,
 • Naleziště

Pro snadné ověření pravosti, jsou diamanty z dolu Argyle vždy laserově číslovány na své rundistě.

O společnosti Rio Tinto

Společnost Rio Tinto je nadnárodním podnikem produkující železnou rudu pro výrobu oceli, hliník pro automobilový a IT průmysl nebo měď pro výrobu větrných turbín. V současné době je také jedním z největších světových producentů diamantů. Napomáhá tomu 100% vlastnictví diamantového dolu Argyle v Austrálii a 60% podíl dolu Diavik v Kanadě.

Australský důl Argyle

Jeden z největších světových producentů diamantů a největší zdroj přírodních barevných diamantů včetně vzácných červených a růžových odstínů.

 • Začátek těžby 1983,
 • 100% vlastnictví,
 • 417 zaměstnanců,
 • Produkce 14M karátů surových diamantů.

             (data pro rok 2018)

Kanadský důl Diavik

Důl produkující vysoký podíl velkých bílých diamantů šperkařské kvality, tradičně spojených se zásnubními prsteny, luxusními šperky a investicemi.

 • Začátek těžby 2003,
 • 60% vlastnictví,
 • 1113 zaměstnanců,
 • Produkce 6-7M karátů surových diamantů.

             (data pro rok 2018)

 

Tyto dva zdroje umožňují společnosti dodávat produkty pro všechny segmenty diamantového trhu, s ohledem na kvalitu, velikost a barvu.

Rio Tinto Diamonds je předním zastáncem Kimberleyského procesu a zakládajícím členem Zodpovědné klenotnické rady (Responsible Jewellery Council).