Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

ZELENÉ DIAMANTY


Společně s modrou je zelená barva tou nejrozšířenější na naší Zemi a ačkoli se s ní můžeme v přírodě setkat takřka na každém kroku, mezi diamanty se jedná o jednu z exkluzivních barev. Poptávku po zelených diamantech zastiňují modré a růžové diamanty, které jsou vzácnější, nicméně se ve skutečnosti vlastnictvím zelených diamantů pyšní taktéž jen velmi malé procento investorů.

Na rozdíl od jiných barevných diamantů nabízejí ty zelené vskutku jedinečný příběh.

Důvodem je jejich samotný vznik. Ostatní barvy v diamantech (s výjimkou růžových diamantů) jsou tvořeny chemickými „nečistotami“ v atomové struktuře, zatímco barva zelených diamantů vznikala o poznání zajímavěji.

Svou barvu získaly zelené diamanty z extrémně vzácného procesu přirozeného ozařování. V určitých místech Země se mohou ložiska uhlíku nacházet poblíž vysoce radioaktivních materiálů. Diamanty zelené barvy tak byly při svém vzniku, po dobu mnoha milionů let, vystaveny radioaktivnímu záření. Samotné záření obvykle pochází z uranu, který má schopnost přemisťovat atomy uhlíku ze svých poloh, čímž mění schopnosti diamantu absorbovat a reflektovat světlo, a tím odráží zelenou barvu na svém povrchu.

broušený zelený diamant
odstíny zelených diamantů

„Možná vás napadá otázka, zda nejsou zelené diamanty zdraví škodlivé. Odpověď je, že nejsou. Samotný diamant vznikal mnoha milionů let, což je dostatečná doba na vymizení všech nebezpečných vlastností.“

Čím déle byl diamant vystaven záření, tím je zelená barva výraznější. Zelené diamanty pak navíc rozdělujeme na dvě kategorie:

  • Diamanty vystavené záření alfa – toto záření má tendenci ovlivňovat pouze povrch. Barva diamantu je tak přítomna jen na povrchu drahokamu.
  • Diamanty vystavené záření beta a gama – záření proniklo hluboko do diamantu, díky čemuž vznikl diamant s mnohem zelenější a rovnoměrně rozloženou barvou. Takové diamanty jsou však extrémně vzácné, protože samotné beta a gama záření se odehrává méně než 0.1% z celkového času záření.

Zelené diamanty nejsou specifické jen svou barvou, ale také způsobem, jakým gemologické laboratoře ověřují jejich původ. Aby byla jejich identifikace snazší, nechávají brusiči na rundistě (hraně diamantu mezi horním a dolním výbrusem) nedobroušenou část. Tedy místo přirozeného vzhledu diamantu. Podle něj může hodnotitel posoudit, zda se jedná o přírodně zbarvený diamant, který byl vystaven záření beta a gama, neboť pouze tyto diamanty si vyslouží od laboratoře GIA hodnocení přírodně zbarveného zeleného diamantu. Podmínkou pro udělení tohoto stupně je tedy zbarvení diamantu do zelené barvy v celém svém objemu.

Inkluze v brusu zeleného diamantu

Intenzita zelených diamantů

Barva zelených diamantů se pohybuje v rozmezí od velmi světle zelené až po bohatě zelenou s jasným odstínem. Při určování barvy bere hodnotitel v potaz odstín, sytost a tón.

GIA klasifikuje zelené diamanty v následujícím měřítku:

  • Faint Green
  • Very Light Green
  • Light Green
  • Fancy Light Green
  • Fancy Green
  • Fancy Intense, Fancy Vivid a Fancy Deep

Doplňující barvy zelených diamantů

Doplňujícími barvami zelených diamantů jsou hnědá, žlutá, šedivá a modrá. Hnědý a šedivý tón mají společné, že výrazně snižují hodnotu diamantu a mají rovněž významný negativní vliv na jeho vzhled.

Zelené diamanty se žlutým odstínem jsou méně hodnotné, něž čistě zelené diamanty, ale v určitých případech tato barevná kombinace vytváří nádherný vzhled diamantu. Tyto diamanty jsou extrémně syté (Fancy Intense Yellow Green a Fancy Vivid Yellow Green) a mohou být popsány jako neonové.

Modrý odstín zelených diamantů je nejhodnotnějším odstínem dvou barevných diamantů. Tato barevné kombinace je extrémně vzácná a je podobná azurové barvě.

odstíny zelených diamantů

Jak můžete v infografice vidět, slovní hodnocení laboratoře GIA má vždy určité rozmezí a diamanty se stejným stupněm např. Fancy mohou mít odlišnou sytost barvy a tím pádem i rozdílnou hodnotu. Nákup barevného diamantu tak v žádném případě není vhodné realizovat pouze dle údajů v certifikátu, ale nesmírně důležitý je i jeho vzhled.

Společnost VVDiamonds svým klientům při nákupu barevných diamantů vždy nabízí jejich osobní prohlídku nebo kvalitní fotodokumentaci, kterou s klientem pečlivě před nákupem projedná.

Máte zájem o investiční zelené diamanty? Navštivte naši nabídku.

VSTOUPIT DO NABÍDKY BAREVNÝCH DIAMANTŮ

Zajímá Vás aktuální vývoj cen barevných diamantů? Napište nám, jsme členem FCRF a rádi Vám hodnoty zprostředkujeme: