Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

BEZPEČNOSTNÍ PRVKY MEZINÁRODNĚ UZNÁVANÝCH CERTIFIKÁTŮ

Pokud se zajímáte o nákup přírodního diamantu a nemáte s tím žádnou zkušenost, jistě Vás mohou napadat různé obavy spojené s nákupem. Jak poznat pravý diamant? Není certifikát k diamantu falešný? Jak určit, že daný diamant skutečně k certifikátu patří?

V tomto článku Vám tyto pochybnosti vyvrátíme. Mezinárodně uznávané certifikáty (GIA, IGI, HRD, EGL) mají několik bezpečnostních prvků. Hlavní bezpečnostní prvky, kterými se budeme v tomto článku zabývat, je online verifikace certifikátu, zatavení diamantu do ochranného pouzdra a laserové číslování diamantu na rundistě.

Jak poznat pravý diamant?

Online verifikace diamantu

Každý mezinárodně uznávaný certifikát má své unikátní číslo, díky kterému může být kdykoli ihned online ověřen. Ono číslo stačí zadat na webových stránkách laboratoře a následně se Vám veškeré údaje totožné s certifikátem zobrazí online. Využít lze rovněž u certifikátů (GIA a IGI) QR kódu, který se nachází v  certifikátu a po jeho načtení se zobrazí online kopie certifikátu. QR kód začaly na certifikáty dávat laboratoře až nedávno, a proto nemusí být nutnou součástí certifikátu. Online verifikace se nevztahuje na certifikáty vydané před 2004 (IGI), 2000 (GIA). Laboratoř HRD a EGL počátek online verifikace neuvádí.

Zatavení diamantu do ochranného pouzdra (SEALING)

Všechny mezinárodně uznávané laboratoře v současné době nabízí možnost diamant zatavit do ochranného pouzdra. Ochranné pouzdro má na sobě uvedeny základní údaje diamantu včetně čísla certifikátu. Diamant může být z pouzdra kdykoli vyňat, avšak následně je pouzdro nenávratně znehodnoceno. Pouzdro slouží právě k tomu účelu, aby i neodborník mohl jednoduše diamant s certifikátem spojit. Pokud je pouzdro narušeno, dochází k strhnutí bezpečnostní fólie a následně je na zadní straně pouzdra uvedeno, že bylo pouzdro otevřeno. Zatavení diamantu není samozřejmostí. Důvodem může být například ušetření nákladů na samotné zatavení či omezená brilance diamantu v pouzdře.

Laserové číslování diamantu na rundistě (LASER INSCRIPTION)

Vyjma laboratoře EGL nabízí mezinárodně uznávané laboratoře možnost laserového očíslování diamantu, kdy je na diamant vypáleno číslo certifikátu. Laserovou inskripci je odborník schopen přečíst za použití lupy. Neodborník je číslo schopen přečíst po krátkém zaškolení za použití lupy u diamantu o hmotnosti cca 1ct a výš. U menších diamantů je číslo zpravidla menší a je tak pro nezkušeného pozorovatele většinou nečitelné. Ani laserové číslování diamantů není podmínkou mezinárodní certifikace. Důvodem může být opět ušetření nákladů, zbytečnost u menších diamantů (číslo by bylo velmi špatně viditelné) a jiné. Laboratoře rovněž nabízejí možnost vylaserování libovolného textu na diamant (slogan, logo firmy apod). Tato služba je však využívána velmi zřídka.

Samozřejmostí je možnost kombinace obou bezpečnostních prvků (zatavení & číslování). To, zda je diamant v naší nabídce zabalen v ochranném pouzdře či laserově číslován, zjistíte po otevření detailu konkrétního diamantu v poznámce v parametrech produktu.

V případě nejasností jsme Vám vždy rádi k dispozici (tel.: 00420 721 639 954; e-mail: podpora@vvdiamonds.cz).

Vybrané produkty


0.22ct E/SI1 s EGL certifikátem
5 036 Kč bez DPH

0.24ct E/VVS1 s EGL certifikátem
9 139 Kč bez DPH

0.58ct D/VS1 s GIA certifikátem
57 420 Kč bez DPH

0.70ct I/VS2 s GIA certifikátem
52 227 Kč bez DPH

Mohlo by Vás zajímat


Sedm věcí, které byste měli vědět o čistotě diamantu
CELÝ ČLÁNEK >

Fluorescence diamantů
CELÝ ČLÁNEK >