2023-04-05 09:50:00

RŮŽOVÝ DIAMANT BY MOHL PŘEKONAT CENOVÝ REKORD

Celosvětově známá aukční síň Sotheby's připravuje další ze svých výjimečných událostí, jejíž středobodem bude prodej přírodního růžového diamantu o hmotnosti 10.57ct. Samotný prodej proběhne 8. června v New Yorku a očekává se, že konečná cena přesáhne hodnotu 35 milionů amerických dolarů.

Diamant vybroušený do tvaru Cushion a nesoucí název The Eternal Pink, disponuje dokonalým rozvržením své barvy velmi živého odstínu Fancy Vivid Purplish-Pink a také pro barevné diamanty exkluzivní čistotou stupně IF (Internally Flawless - vnitřně bezchybný). Jedná se tak o drahokam spadající do té nejvyšší kvalitativní kategorie, který je vůbec nejcennějším diamantem svého odstínu, jež se kdy objevil v aukci. I proto nese tento diamant absolutně nejvyšší odhadní cenu za jeden karát, konkrétně 3,3 milionu USD, než na jakou kdy dosáhl jiný diamant nebo drahokam v nabídkách aukční síně.

 

Společnost Sotheby's věří, že by dražba tohoto diamantu mohla atakovat nejvyšší částku vydanou na jeden karát za drahokam prodaný v aukci. Ten aktuálně drží jiný růžový diamant s názvem “The Williamson Pink Star”, o hmotnosti 11.15ct, odstínu Fancy Vivid Pink a též nejvyššího stupně čistoty Internally Flawless. Williamsonova růžová hvězda byla v říjnu 2022 aukčním domem v Hong Kongu  prodána za částku 57,7 milionu USD, tedy 5,2 milionu za jeden karát.

Vedoucí americké sekce společnosti Sotheby's Quig Bruning k diamantu poznamenal: “Jeho barva je vůbec nejkrásnější a nejkoncentrovanější odstín růžové, kterou jsem kdy viděl, a která kdy byla na diamantovém trhu nabízena. Jedná se o zcela výjimečný kus, jehož přítomnost se dá srovnat s vrcholnými uměleckými díly. Je dokonce mnohem vzácnější než známá díla od umělců jako je René Magritte nebo Andy Warhol. Vzhledem k jeho kombinaci barvy a čistoty není divu, že dosáhl na nejvyšší odhad částky za jeden karát diamantu nebo jiného drahokamu, který je dosud znám.”


Původní hmotnost surového růžového diamantu, ze kterého byl diamant The Eternal Pink vybroušen, činila 23,78ct. Nalezen byl v dole těžařské společnosti De Beers Damtshaa v Botswaně.


V prvních dubnových dnech je diamant představován vybraným klientům v Hongkongu u příležitosti oslav 50. výročí aukční síně v místní samosprávě. Poté se vydá na světové turné přes Dubaj, Singapur, Šanghaj, Tchaj-wan, Ženevu až do New Yorku.

Vybrané produkty


0.32ct Faint Pink/VVS2 s GIA certifikátem
45 900 Kč bez DPH

0.51ct Fancy Intense Yellow/SI1 s GIA certifikátem
43 332 Kč bez DPH

0.40ct Fancy Vivid Yellow/VS1 s GIA certifikátem
131 000 Kč bez DPH

0.56ct 4P/4PP (Fancy Vivid Purplish Pink)/I1 s ARG certifikáty
5 900 000 Kč bez DPH

Mohlo by Vás zajímat


Nejdražší dražený šperk roku se prodal v Ženevě
CELÝ ČLÁNEK >

Modrý diamant Infinite Blue míří do aukce
CELÝ ČLÁNEK >