BARVA DIAMANTU

Chemicky čistý a strukturálně dokonalý diamant je perfektně transparentní bez zabarvení nebo odstínů.  Barva diamantu může být ovlivněna strukturálními kazy nebo chemickými příměsemi. Barva diamantu může cenu diamantu zvýšit i snížit. Bílé diamanty s odstínem žluté a hnědé jsou většinou levnější, zatímco barevné diamanty růžové, modré, červené, sytě žluté jsou díky jejich nesmírné vzácnosti velmi ceněny.  Pro označování barvy diamantů se celosvětově používá systém zavedený GIA, kdy se nejvíce bezbarvý diamant označuje písmenem D.

Bezbarvé diamanty (Colorless diamonds)

Barevný rozdíl mezi diamanty D-E-F je schopen s použitím vzorových, porovnávajících diamantů rozeznat pouze velmi kvalifikovaný gemolog.  Diamanty této třídy jsou velice vhodné pro investiční účely, ale i pro osazení do luxusního šperku.

Téměř bezbarvé diamanty (Near Colorless diamonds)

Diamanty barvy G-H jsou velmi vhodné pro použití do šperků, kde jsou po osazení téměř nerozeznatelné od bezbarvých diamantů.  U barvy I již lze pozorovat nepatrné zabarvení do žluté nebo hnědé barvy, které se ale po usazení do žlutého zlata skoro vytratí. U barvy J pozorujeme zabarvení již s mírně vyšší intenzitou. Bezbarvé diamanty patří k nejrozšířenějším ve šperkařském průmyslu.

Nepatrně tónované diamanty (Faint Tinted diamonds)

Diamanty barev K-L-M jsou vhodné pro osazení do šperků zejména ve žlutém zlatě, které výrazně redukuje zabarvení diamantu. Zákazníci většinou volí tyto diamanty za účelem zakoupení co největšího diamantu v rámci jejich rozpočtu.