Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

HISTORIE, VZNIK A TĚŽBA DIAMANTŮ

K získání jednoho dokonalého jednokarátového diamantu se musí vytěžit, zpracovat a roztřídit 250 tun diamantonosné horniny. Cena diamantu tedy odráží jeho výjimečnou vzácnost.

 

Historie diamantů

Nejdražším drahokamem na světě je diamant. Jeho název je odvozen od starořeckého slova „Adamas“, což v překladu znamená nepřemožitelný. V dobách antického Řecka lidé žili v názoru, že diamanty jsou úlomky z hvězd anebo slzy bohů.

Poprvé se do Evropy diamanty dostaly pravděpodobně ve 4. století před naším letopočtem, kdy je ze své výpravy přivezl Alexandr Veliký.  O sto let později je nám už známo, že diamanty byly předmětem obchodování.

diamond

Vznik diamantů

Ačkoli je výskyt diamantů v přírodě velmi unikátní, je tvořen jedním ze základních stavebních prvků v přírodě – uhlíkem. Krystalizace diamantu probíhá za krajních podmínek, kdy je teplota vyšší než 1300 °C a tlak přesahuje 70 000 kilogramů na centimetr čtvereční, což odpovídá podmínkám, které jsou dosaženy v 100-200km pod povrchem země.

Těžba diamantů

Vzácnost diamantů umocňuje i nesmírná obtížnost jeho získávání. Ročně se po celém světě vytěží přibližně 160 miliónů karátů (32 tun) diamantů za cenu okolo 13,4 miliardy dolarů. Pouze malý zlomek tohoto objemu je určen pro klenotnický průmysl a většina jde do průmyslového využití. Vybroušené diamanty špičkové kvality představují zhruba 3% světové produkce. Zásoby diamantů významně každý rok ubývají a poptávka po nich stále stoupá, což způsobuje neustálý růst cen diamantů