Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

HODNOCENÍ KVALITY DIAMANTŮ 4C


Přesto, že přírodní diamanty spojují stejné unikátní vlastnosti, stejně jako každý produkt přírody, jsou svým vzhledem jedinečné. To je dáno rozdílnými podmínkami při jejich vzniku, které vždy nedosahovaly identických extrémních hodnot. 

Proces tvorby surových diamantů navíc není jednotný a k jejich vzniku mohlo dojít více způsoby. Čím více se pak podmínky jejich růstu lišily, tím diamant získával své specifické vlastnosti, díky nimž se dá každý diamant hodnotit zvlášť. Tyto vlastnosti jsou dnes již standardem, který zásadně ovlivňuje cenu diamantu, a to jak v surové, nebo zpracované formě.

Kvalita diamantu, jak ji známe dnes, byla představena americkou gemologickou laboratoří GIA v padesátých letech 20. století, kdy byly sestaveny stupnice „The 4Cs of Diamond Quality“.

Jedná se o škály hodnocení specifikující 4 základní vlastnosti kamene:


Hmotnost diamantu v karátech

Váha diamantů je udávána v karátech, kdy je jeden metrický karát definován jako 200 miligramů (1ct = 0.2g).

Čím více pak diamant váží, tím stoupá jeho výjimečnost a hodnota. Ta ovšem nezáleží jen hmotnosti, ale i kvalitě dalších třech parametrů. Dva stejně těžké diamanty tudíž nemusí mít stejnou cenu.

Hmotnost diamantu v karátech

Barva diamantu

Přesto, že se odstíny přírodních diamantů mohou pohybovat v celém barevném spektru, paradoxně je hodnocení barvy diamantů založeno na absenci odstínu, jež ovlivňuje jeho vzhled. Diamant pocházející z dokonalých podmínek je absolutně chemicky čistý a jeho čirost se dá připodobnit ke kapce vody.

Systém hodnocení kvality barvy na stupnici D až Z pak pozoruje změny odstínu z čiré až po tóny žluté nebo hnědé barvy a to v celkem 23 stupních. Čím dále se na abecední stupnici blíží hodnocení ke stupnic Z, tím více patrný je barevný odstín diamantu.

Barva diamantu stupně D, N a Z

Čistota diamantu

Proces růstu diamantu probíhal v extrémních podmínkách, které nemusely být konzistentní, a tak se u diamantů můžeme setkat s různými vnitřními charakteristikami, jež jsou nazývány inkluze.

Hodnocení kvality čistoty pak zahrnuje popis těchto vnitřních “vad” a jejich přiřazení do konkrétních pěti až šesti kategorií (dle gemologické laboratoře). Obecně za nejcennější jsou považovány stupně Flawless a Internally Flawless, kdy jsou diamanty pod 10ti násobným zvětšením absolutně čisté.

1 .) Flawless

2.) Internally Flawless

3.) Very, Very Slightly Included

4.) Very Slightly Included

5.) Slightly Included

6.) Included


Kvalita brusu diamantu

Hodnocení brusu bývá často mylně zaměňováno s rozdělením tvaru (kulatý, srdcový, oválný, markýzový, kapkový), do kterého byl surový diamant vybroušen. Ve skutečnosti se ale jedná o hodnocení kvality interakce světla s vybroušeným diamantem.

K tomu, aby se diamant stal uměleckým dílem s dokonalým třpytem, je zapotřebí aby brusič precizně zpracoval jeho proporce, symetrii a lesk. Tyto parametry následně gemologické laboratoře hodnotí v 5 stupních Excellent až Poor.

Kvalita brusu diamantu

Související produkty z naší nabídky

Máte zájem o koupi certifikovaných diamantů?

VSTOUPIT DO NABÍDKY