GIA - AMERICKÝ GEMOLOGICKÝ INSTITUT

Gemological Institute of America (GIA) je neziskovou organizací a nejuznávanější světovou společností zabývající se hodnocením diamantů, drahokamů, perel a šperků.

Hlavním posláním Amerického Gemologického Institutu je navýšení důvěryhodnosti obchodu s diamanty a drahými kameny mezi širokou veřejností. I z toho důvodu se snaží být centrem integrity standardů, vědy a profesionality v akademickém prostředí, vzdělání, laboratorních služeb, výzkumů, či vývoje nových přístrojů, gemologických nástrojů a metod.

GIA - Americký Gemologický institut

Působení GIA

Sídlem celé společnosti je Carlsbad v Kalifornii. Další pobočky se nacházejí celkem na 14 místech po celém světě:

 • 13 zemí,
 • 11 univerzit,
 • 9 laboratoří,
 • 4 výzkumná střediska.

Vznik a historie GIA

Samotný počátek společnosti sahá už do roku 1920, kdy si klenotník Robert M. Shipley uvědomil, jak má obchod s diamanty malou důvěru ve veřejné společnosti. Hlavním důvodem byl fakt, že se v té době určovala kvalita diamantů pouze odhadem klenotníka. Často tak docházelo k nesrovnalostem a výjimkou nebylo, že zákazník dostal dva protichůdné názory na jeden diamant.

Shipleyovo cílem tak bylo vrátit důvěru veřejnosti v obchod se šperky. Docílit toho chtěl výcvikem certifikovaných klenotníků, kteří by byli sjednoceni v národním cechu. Dle jeho slov: ,,Stejně jako lékař, architekt a inženýr, i gemolog musí absolvovat předepsané studie a zkoušky, aby byl pro veřejnost svými službami prospěšný“.

Po získání zkušeností v Great Britain National Association of Goldsmiths se vrátil z Evropy zpět do USA, kde v roce 1929 zahájil svůj sen o změně americké gemologie. V roce 1931 vznikla v Los Angeles pod jeho dohledem první gemologická laboratoř GIA a tento rok je brán, za rok založení společnosti jako takové.

Robert M. Sjipley

Stvořitelé 4C

Ve čtyřicátých letech vytvořila GIA systém hodnocení diamantů 4C, čímž nastolila celosvětový standard v hodnocení kvality diamantů, ze kterého vycházejí i další mezinárodní laboratoře.

 

Hodnocení diamantů závisí na těchto 4 aspektech:

Brus diamantu

Udává diamantu jeho jas a brilanci (lesk), více než jakýkoliv další aspekt. 

Další informace

Čistota diamantu

Čistota diamantu

Nepřítomnost inkluzí a skvrn ovlivňuje vzácnost diamantu a jeho hodnotu. 

Další informace

Barva diamantu

Barva diamantu

Čím více se na stupnici D až Z blíží diamant bezbarvosti (D), tím vyšší je jeho hodnota.

Další Informace

 

 

Hmotnost diamantu

Hmotnost diamantu

Diamanty jsou váženy v metrických karátech: jeden karát se rovná 0,2 gramům.

Další informace

Gemologický výzkum GIA

Každým rokem projde pod rukama specialistů z GIA přes 2 miliony drahých kamenů, Proto není divu, že od samotného založení pracuje společnost s velkým úsilím na objevování a pronikání do gemologického světa.

HPHT

Tento jedinečný výzkumný program přivedl na svět objevy jako profesionální klenotnickou lupu, gemologický mikroskop, nebo napomohl odlišit syntetické diamanty od těch přírodních.

Specialisté z GIA také poprvé objevili technologii umělé úpravy barev diamantů HPHT za pomoci vysokého tlaku a teploty. Jako první také rozpoznali syntetické a chemické diamanty depozitované z plynné fáze a dali světu celistvý systém hodnocení pro diamanty s briliantovým brusem.

 

Gemologické vzdělání GIA

 

GIA Campus

Studium na Americkém gemologickém institutu je považováno za nejprestižnější studium v klenotnickém světě. Po svou dobu existence vyškolila GIA přes 325 000 specialistů, kterým nabídla:

 • Možnost získat vysokoškolský diplom v oboru gemolog (Graduate Gemologist diploma).
 • Prestiž v gemologické oblasti zaměřené na hodnocení pravosti a kvality drahých kamenů.

GIA též nabízí vysokoškolské obory jako:

 • Design a technologie drahokamů.
 • Klenotník.
 • Programy v oblasti akreditovaného profesionálního šperkařství.

 

Gemologické laboratoře GIA

Laboratoře GIAV průběhu padesátých let přišel Americký gemologický institut s mezinárodními normami, které dodnes slouží pro určování kvality diamantů. Jedná se například o škály stupnice čistoty, hodnocení briliantového brusu, nebo barevné rozpětí od D do Z.

Celosvětově uznávaný systém hodnocení barev začíná na písmenu D (nejvíce bezbarvý diamant) záměrně, a to z toho důvodu, že si gemologové ponechali rezervu, kdyby se v budoucnu objevil diamant vyšší kvality. To se ovšem za více než půl století existence této stupnice nestalo.

Laboratoře GIA jsou obsazeny pouze největšími specialisty gemologie, a tak není divu, že GIA udává celosvětový směr v hodnocení a určování kvality diamantů. Institut je pověstný svým přísným přístupem a nestrannými hodnotícími službami. I z tohoto důvodu ohodnotí GIA nejvíc drahých kamenů ze všech mezinárodních laboratoří.

 

Milníky v historii GIA

 • 1937: GIA patentuje lupu s trojitou aplanatickou čočkou – zrození profesionální klenotnické lupy.
 • 1937: GIA nechává patentovat první gemologický mikroskop.
 • 1948: Byl vydán první diplom v oboru Gemologie.
 • 1953: Hodnocení dle takzvaných 4C se stává mezinárodně uznávaným způsobem hodnocení diamantů.
 • 1953: GIA vydává první zprávy o klasifikaci diamantů.
 • 1971: GIA popsala syntetické broušené diamanty a dokázala je detekovat.
 • 1984: GIA popsala a detekovala uměle upravované diamanty.
 • 1988: GIA ohodnotila slavný Hope Diamond 45,52 ct diamant.
 • 1999: GIA a výzkumníci De Beers objevují kritéria po zpracování diamantu HPHT (vysokým tlakem a vysokou teplotou).
 • 2005: GIA ustanovila hodnotící systém pro proporce kulatých diamantů.
 • 2014: GIA zavádí systém DiamondCheck - systém rozlišující mezi přírodními a syntetickými diamanty.

Certifikáty GIA

Americký gemologický institut je producentem nejuznávanějších diamantových certifikátů, podle kterých se řídí standard pro dokumentaci ostatních mezinárodních certifikátů.

Typy certifikátů vydaných Americkým gemologickým institutem:

 

Zpráva z hodnocení diamantu GIA:

Certifikát vydávaný pro diamanty o hmotnosti vyšší než 1 ct. Dokument obsahuje informace jako číslo certifikátu, karátovou hmotnost, barvu, čistotu, brus a přesný rozkres inkluzí.

GIA certifikát velký

Diamantová dokumentace GIA

Certifikát vydávaný pro diamanty pod 1 karát. Obsahuje téměř totožné informace jako "zpráva z hodnocení diamantu", jen má jiný formát a postrádá nákres inkluzí.

Od počátku roku 2023 jsou nově vydané certifikáty pro čiré diamanty do hmotnosti 1.00ct (Diamond Dossier) plně digitální. Přístup k těmto podkladům je tak nyní možný skrze aplikaci GIA (dostupná pro zařízení Android a iOS), na tradičním on-line portále GIA Report Check a prostřednictvím aplikačního programového rozhraní, které integruje data do obchodních materiálů prodejců. Tištěné verze těchto dokumentů se již budou vydávat pouze na základě výslovného přání od zadavetele certifikace.

Společnost VVDiamondsnabízí svým klientům ke každému diamantu s digitálním certifikátem Diamond Dossier přístupovou kartu se základními informacemi 4C, číslem certifikátu a QR kódem propojující klienty s webovou variantou certifikátu. Tato přístupová karta je součástí nejen digitálních podkladů laboratoře GIA, ale také fyzickým artiklem prodejních materiálů společnosti VVDiamonds. Naši zákazníci tak mají přístupové údaje včetně parametrů diamantu vždy po ruce.

GIA certifikát Diamond Dossier

 

Zpráva z hodnocení barevných diamantů GIA

Certifikace barevných diamantů popisující stupeň barvy a její původ, včetně dalších klasických informací.

 GIA - Certifikát pro barevné diamanty

Zpráva z hodnocení drahých kamenů

Certifikace drahokamů a polodrahokamů.

GIA - Certifikát pro drahokamy