Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. O Cookies

PURPUROVÉ A FIALOVÉ DIAMANTY

 

Čistě purpurové a fialové diamanty jsou extrémně vzácné a zejména velmi těžko dostupné. Obě dvě skupiny spadají do zvláštní kategorie barevných diamantů, jelikož jsou vždy tvořeny kombinací určitého barevného spektra. Fialové diamanty jsou výsledkem šedivě-modrého spektra a purpurové vznikají ve spektru červeno-růžových odstínů.

Purpurové (PURPLE) diamanty

Purpurová barva je až na výjimky doplňujícím než hlavním odstínem diamantu, a je tedy velmi obtížné čistě purpurové diamanty získat. I když jsou pak diamanty s modifikujícími barvami mnohdy krásnější, jejich hodnota je překvapivě nižší. Světlou výjimkou je kombinace purpurového diamantu s růžovou barvou, která je nádherně bohatá a doslova ohromující. Tato modifikace dokonce v mnoha případech svou hodnotou převyšuje čistě purpurové diamanty.

fancy light pinkish purple

fancy pinkish purple

fancy deep pinkish purple

S purpurovými diamanty se lze setkat v pouze v malých velikostech a získat hmotnost převyšující 2.00ct je téměř nemožné.

Diamanty s purpurovou barvou bývají často vybroušeny do fantazijních (fancy) tvarů, aby brusič maximalizoval hmotnost broušeného diamantu a ztráta na surovině byla co nejmenší a zároveň, aby zúročil co nejvyšší sytost barvy.

Intenzitu barvy purpurových diamantů pak hodnotí GIA jako: Light - Fancy Light – Fancy - Fancy Intense- Fancy Vivid - Fancy Deep - Fancy Dark.

violet purple diamonds

Fialové (VIOLET) diamanty

Čistě fialové diamanty bez jakýchkoli doplňujících odstínů se v přírodě téměř nikdy nevyskytují, a pokud se tak stane, jejich velikost se pohybuje pouze v malých rozměrech.

Častěji se pak můžeme setkat s fialovými diamanty, jejichž sekundární odstín je tvořen šedivou a vzácně modrou barvou. Nejvíce diamantů s fialovým odstínem je vytěženo ve věhlasném dolu Argyle v Austrálii.

Přestože jsou fialové diamanty velmi vzácné, svou hodnotou nepřevyšují červené diamanty.

Fialová modifikace

Fialová barva se rovněž vyskytuje jako doplňující odstín barevných diamantů a je způsobena přítomností vodíku v jejich atomové struktuře. Přesný mechanismus vzniku fialového odstínu ovšem není doposud znám.

Jak již bylo řečeno, v naprosté většině případů jsou fialové diamanty velmi malé a ve velikostech nad 1.00ct se vyskytují jen extrémně vzácně.

Nejkrásnější fialové diamanty Argyle Violet

V dolu Argyle, který produkuje jedny z nejúžasnějších barevných diamantů na světě, bylo za 32 let těžebních prací získáno pouze 12 karátů (2,40 gramu) leštěných fialových diamantů. To je opravdu velmi nízké číslo, vezmeme-li navíc v potaz, že největší oválný diamant „Argyle Violet“ ohodnocený laboratoří GIA jako Fancy Deep Grayish Bluish Violet má hmotnost 2.83 karátu. V surovém stavu vážil tento nádherný a unikátní diamant 9.17 karátu a jeho řemeslné zpracování probíhalo více než 80 hodin.

fialová diamant návrh brusu

fialový diamant návrh

argyle fialový diamant

Barevné hodnocení diamantů Argyle

 

Blue Violet

Blue Violet

 

Další raritou tohoto diamantu je fakt, že nikdy v historii nebyl společností Rio Tinto provozující důl Argyle nalezen fialový diamant, který by gemologická laboratoř GIA ohodnotila jako Fancy Deep Grayish Bluish Violet. 

Úrovně intenzity barvy, se kterými se můžeme u fialových diamantů setkat jsou: Fancy, Fancy Dark, Fancy Deep a jen velmi zřídka Fancy Intense

barvy fialových diamantů

Jak můžete v infografice vidět, slovní hodnocení laboratoře GIA má vždy určité rozmezí a diamanty se stejným stupněm např. Fancy Intense mohou mít odlišnou sytost barvy a tím pádem i rozdílnou hodnotu. Nákup barevného diamantu tak v žádném případě není vhodné realizovat pouze dle údajů v certifikátu, ale nesmírně důležitý je i jeho vzhled.

Společnost VVDiamonds svým klientům při nákupu barevných diamantů vždy nabízí jejich osobní prohlídku nebo kvalitní fotodokumentaci, kterou s klientem pečlivě před nákupem projedná. Máte zájem o koupi fialových nebo purpurových diamantu? Prohlédněte si naši nabídku.