PURPUROVÉ A FIALOVÉ DIAMANTY

 

Čistě purpurové a fialové diamanty jsou extrémně vzácné a zejména velmi těžko dostupné. Obě dvě skupiny spadají do zvláštní kategorie barevných diamantů, jelikož jsou vždy tvořeny kombinací určitého barevného spektra. Fialové diamanty jsou výsledkem šedivě-modrého spektra a purpurové vznikají ve spektru červeno-růžových odstínů.

Purpurové (PURPLE) diamanty

Purpurová barva je až na výjimky doplňujícím než hlavním odstínem diamantu, a je tedy velmi obtížné čistě purpurové diamanty získat. I když jsou pak diamanty s modifikujícími barvami mnohdy krásnější, jejich hodnota je překvapivě nižší. Světlou výjimkou je kombinace purpurového diamantu s růžovou barvou, která je nádherně bohatá a doslova ohromující. Tato modifikace dokonce v mnoha případech svou hodnotou převyšuje čistě purpurové diamanty.

fancy light pinkish purple

fancy pinkish purple

fancy deep pinkish purple

S purpurovými diamanty se lze setkat v pouze v malých velikostech a získat hmotnost převyšující 2.00ct je téměř nemožné.

Diamanty s purpurovou barvou bývají často vybroušeny do fantazijních (fancy) tvarů, aby brusič maximalizoval hmotnost broušeného diamantu a ztráta na surovině byla co nejmenší a zároveň, aby zúročil co nejvyšší sytost barvy.

Intenzitu barvy purpurových diamantů pak hodnotí GIA jako: Light - Fancy Light – Fancy - Fancy Intense- Fancy Vivid - Fancy Deep - Fancy Dark.

violet purple diamonds

Fialové (VIOLET) diamanty

Čistě fialové diamanty bez jakýchkoli doplňujících odstínů se v přírodě téměř nikdy nevyskytují, a pokud se tak stane, jejich velikost se pohybuje pouze v malých rozměrech.

Častěji se pak můžeme setkat s fialovými diamanty, jejichž sekundární odstín je tvořen šedivou a vzácně modrou barvou. Nejvíce diamantů s fialovým odstínem bylo vytěženo ve věhlasném dolu Argyle v Austrálii.

Přestože jsou fialové diamanty velmi vzácné, svou hodnotou nepřevyšují červené diamanty.

Fialová modifikace

Fialová barva se rovněž vyskytuje jako doplňující odstín barevných diamantů a je způsobena přítomností vodíku v jejich atomové struktuře. Přesný mechanismus vzniku fialového odstínu ovšem není doposud znám.

Jak již bylo řečeno, v naprosté většině případů jsou fialové diamanty velmi malé a ve velikostech nad 1.00ct se vyskytují jen extrémně vzácně.

Nejkrásnější fialové diamanty z dolu Argyle - Violet

V dole Argyle, který produkoval jedny z nejúžasnějších barevných diamantů na světě, bylo za 32 let těžebních prací získáno pouze 12 karátů (2,40 gramu) leštěných fialových diamantů. To je opravdu velmi nízké číslo, vezmeme-li navíc v potaz, že největší oválný diamant „Argyle Violet“ ohodnocený laboratoří GIA jako Fancy Deep Grayish Bluish Violet má hmotnost 2.83 karátu. V surovém stavu vážil tento nádherný a unikátní diamant 9.17 karátu a jeho řemeslné zpracování probíhalo více než 80 hodin.

fialová diamant návrh brusu

argyle fialový diamant

Barevné hodnocení diamantů z dolu Argyle

 

Blue Violet

Blue Violet

 

Další raritou tohoto diamantu je fakt, že nikdy v historii nebyl společností Rio Tinto provozující důl Argyle nalezen fialový diamant, který by gemologická laboratoř GIA ohodnotila jako Fancy Deep Grayish Bluish Violet. 

Úrovně intenzity barvy, se kterými se můžeme u fialových diamantů setkat jsou: Fancy, Fancy Dark, Fancy Deep a jen velmi zřídka Fancy Intense

barvy fialových diamantů

Jak můžete v infografice vidět, slovní hodnocení laboratoře GIA má vždy určité rozmezí a diamanty se stejným stupněm např. Fancy Intense mohou mít odlišnou sytost barvy a tím pádem i rozdílnou hodnotu. Nákup barevného diamantu tak v žádném případě není vhodné realizovat pouze dle údajů v certifikátu, ale nesmírně důležitý je i jeho vzhled.

Společnost VVDiamonds svým klientům při nákupu barevných diamantů vždy nabízí jejich osobní prohlídku nebo kvalitní fotodokumentaci, kterou s klientem pečlivě před nákupem projedná. Máte zájem o koupi fialových nebo purpurových diamantu? Prohlédněte si naši nabídku.