Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

2015-12-21 09:19:00

CERTIFIKACE DIAMANTŮ

Všechny diamanty nabízené na webových stránkách VVDiamonds jsou opatřeny jedním z mezinárodně uznávaných certifikátů. Musí mít každý diamant certifikát? Proč je certifikát důležitý? Jaká jsou specifika mezinárodně uznávaného certifikátu?

Certifikace diamantů

Všechny diamanty nabízené na webových stránkách VVDiamonds jsou opatřeny jedním z mezinárodně uznávaných certifikátů. Musí mít každý diamant certifikát? Proč je certifikát důležitý? Jaká jsou specifika mezinárodně uznávaného certifikátu?  Jakou váhu má firemní certifikát? To Vám rádi vysvětlíme v tomto článku.

Na úvod je dobré sdělit, že žádný přírodní diamant nemusí být opatřen certifikátem. Mezi obchodníky je nákup necertifikovaných diamantů rutinní záležitostí. Necertifikované diamanty pod 1.00ct se zpravidla prodávají ve větším množství a jejich cena je uvedena v jednotné částce za 1ct (např.: 1500USD/ct). Diamanty se takto nakupují zejména za účelem minimalizování nákladů (certifikace velmi malých diamantů je poměrně nákladná). Navíc není nutné čekat na certifikaci, která u některých laboratoří může trvat i déle než jeden měsíc. Pro neodborníka je ale nákup diamantu bez certifikátu velmi nebezpečný, jelikož zákazník není schopen rozeznat případné technologické úpravy diamantu, které jeho cenu výrazně degradují, natož určit přesné parametry diamantu. Přitom rozdíl pouze o jeden stupeň v barvě a čistotě může znamenat i více než 30% konečné hodnoty diamantu.

Certifikace diamantůJak již bylo nastíněno v předešlém odstavci, certifikát je klíčový k stanovení přesných parametrů a výsledné přesné hodnoty diamantu. Certifikát rovněž stanoví, zdali je diamant přírodní a zda byl dodatečně technologicky upraven. Certifikát popisuje veškeré parametry diamantu. V neposlední řadě je certifikát nezbytný i pro nákup diamantů online, protože zákazník si může udělat zcela přesnou představu o nabízeném diamantu.

Na světě svou činnost provozují stovky gemologických laboratoří (laboratoř hodnotící drahé kameny), které nejsou uznávány. Důvodem jsou vysoké nepřesnosti ve výsledném hodnocení diamantu, které mohou být vyšší i než 6 stupňů… Tyto laboratoře většinou vědomě nadhodnocují diamanty, aby přilákaly méně poctivé prodejce k využití jejich služeb a uměle tak navýšily hodnotu certifikovaných diamantů. Pokud je laboratoř ve svém regionu dostatečně etablována a dodržuje daná pravidla pro hodnocení diamantů, stále nemusí být mezinárodně uznávána, protože ji na druhém konci světa nemusí nikdo znát. Mezinárodně uznávané laboratoře mají pobočky po celém světě, dodržují přesně daná pravidla pro hodnocení diamantů a každý solidní obchodník po celém světě danou laboratoř zná a ví, že se na výsledné hodnocení může spolehnout.

Certifikace diamantůMezinárodně uznávané laboratoře jsou:

GIA – Gemological Institute of America

HRD – Hoge Raad voor Diamant

EGL – European Gemological Laboratory

IGI – International Gemological Institute

IIDGR – International Institute of Diamond Grading & Research

Na závěr bych se rád zmínil o firemních certifikátech, které jsou vystaveny prodejcem a nikoli gemologickou laboratoří. Ačkoli není vyloučeno, že uvedené hodnocení může být pravdivé, lze ve většině případů předpokládat opak, protože certifikát nevystavuje nezávislý odborný institut, ale samotný prodejce diamantu, který může být jen velmi těžko objektivní. VVDiamonds z principu firemní certifikáty nevystavuje. Na otázku, která byla položena na úvod článku „Jakou váhu má firemní certifikát“, si po přečtení jistě dokážete odpovědět již sami…