Můj účet

Jazyk

Potřebujete poradit?

+420 721 639 954

JAK VYBRAT NEJLEVNĚJŠÍ DIAMANTOVÝ PRSTEN


Pro většinu z nás je nákup diamantových šperků, případně volných přírodních diamantů, naprosto unikátní záležitostí, která se naskytne jen při těch nejvýznamnějších příležitostech. V zájmu svých vlastních úspor jsou vyhledávány zpravidla ty “nejvýhodnější” nabídky a lze se tak snadno dostat do pasti nechvalných obchodníků, nabízející více než podprůměrné zboží.

Mnoho z nás se ve svém životě mohlo potkat se rčením, “Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci.” a dvojnásob tomu tak platí u nákupu levných diamantových prstenů a jiných diamantových šperků. Nechceme primárně tvrdit, že vše levné je špatné a jsme si také vědomi faktu, že pod pojmem “levný” si každý z nás představí naprosto rozdílnou částku. Nicméně zlato i diamanty patří mezi mezinárodní komodity, jejichž orientační cena je stanovena a v čase se vyvíjí, proto by si každý měl dát na nejlevnější nabídky pozor a minimálně by se v nich měl pokusit nalézt pomyslný “háček”, aby ho aktuální rozhodnutí nepřišlo v budoucnu příliš draho.

Nejlevnější diamantové prsteny

Diamanty mají různé parametry

Jako přední obchodníci s přírodními certifikovanými diamanty v České republice i na Slovensku jsme často svědky přímé edukace našich potenciálních klientů o parametrech diamantů. Jak je to možné? Představa diamantu v naší mysli jednoznačně zakořenila v podobě nádherného pravidelného vybroušeného krystalu, jež reflektuje světlo skrze dokonale čiré a vyleštěné plochy do všech světových stran. Realita je ale mnohem složitější.

Diamanty, stejně jako jiné drahé kameny, tvoří skupinu přírodních minerálů, jejichž formování bylo na naší planetě zapříčiněno souhrou okolností před miliardami let. Stejně, jako vše v přírodě, i podmínky vzniku byly unikátní a místa formování se od sebe často výrazně lišila. Díky tomu se od sebe samozřejmě liší i kvalita diamantů, a proto není možné z nalezených krystalů vypracovat vždy totožný produkt. Souhrnná kvalita celosvětové produkce diamantů je dokonce tak nízká, že pro zpracování do šperkařského odvětví putuje pouhých 20 % nalezených krystalů různé kvality. Ty jsou dále třízeny, zpracovávány a až následně (v nejlepším případě) zhodnoceny specializovanými gemologickými pracovišti, kde jsou stanoveny ty nejdůležitější parametry diamantu vypovídající o jeho hodnotě, také známé jako 4C:


Tento článek slouží pouze pro správnou orientaci mezi hodnotami nejlevnějších diamantových šperků. Pokud vás zajímá velmi podrobné určování kvality diamantů, veškeré potřebné podklady, ale i jiné zajímavé informace naleznete na následující stránce: Vše co byste měli znát o diamantu


V případě, že známe skutečné parametry diamantu, které deklaruje vystavený mezinárodní certifikát, je možné jej bezpečně a transparentně obchodovat mezi širokou veřejnost, která si jen v tomto případě může být jista jeho skutečnou hodnotou. Ta je stanovena na základě mezinárodního ceníku Rapaport, který udává orientační obchodovatelnou cenu, a to vždy ke konkrétním parametrům.

Překvapila Vás svou nízkou cenou konkurenční nabídka? Rádi jí s Vámi nezávazně zkonzultujeme, proto nás neváhejte kontaktovat.

Výběr levného diamantu

O parametrech diamantu již víme, jak ale vybrat takový, který bude naplňovat představu “nejlevnějšího” a zároveň bude odpovídat všeobecné představě o vzhledu diamantu? Přizpůsobte výběr Vašemu rozpočtu a stanovte si hranice, za které již nechcete jít.

Budete-li se totiž na kvalitativních stupnicích blížit směrem dolů, i přesto, že nejste v tomto oboru edukovaná osoba, rozdíly napříč hraničními kategoriemi jakosti diamantů bezpečně poznáte.

Na hmotnosti záleží

Prvním parametrem rozhodující o ceně diamantu je jeho hmotnost, dle které jsou také rozděleny kategorie mezinárodního ceníku Rapaport. Ten dělí hmotnosti dle tzv. kritických hranic (0.15ct, 0.18ct, 0.23ct, 0.30ct, 0.40ct, 0.50ct, … a výše), kdy logicky vyšší kategorie, je vzácnější a tedy i dražší.

Důležitý je fakt, že cena diamantů s rostoucí hmotností neroste po přímce (lineárně), ale rychleji. Tento faktor je tak pro Váš stanovený rozpočet velmi podstatný.

Jeden diamant o hmotnosti 0.50ct stojí více, než součet ceny dvou diamantů stejné kvality o hmotnosti 0.25ct.

Tabulka hmotnosti a velikosti diamantů

Tip: Pokud se Vám podaří nalézt v nabídce prodejce diamant, který svou hmotností spadá pod zmíněnou kritickou hranici (např.: 0.48ct), může se jednat o velmi výhodnou nabídku. Snaha brusiče je vždy taková, diamant dostat alespoň na hranici 0.50ct, aby tím jeho hodnotu zvýšil, ale rozdíl ve velikosti diamantu je však nerozeznatelný.


Vztah hmotnosti diamantu ku jeho ceně

Ceny jsou uvedeny dle mezinárodního ceníku Rapaport k 19.9.2022.

Barva diamantu nemusí být bílá (čirá)

Druhým velmi důležitým parametrem je barva diamantu. Málokdo ví, že bílému (čirému) diamantu je možné dle jeho odstínu přiřadit hodnotu na škále o 23 stupních. Stupnice začíná hodnotou D a abecedně pokračuje k písmenu Z. Čím níže na této stupnice jdete, tím je u čirého diamantu patrný jeho žlutý nebo hnědý nádech.

Čiré diamanty s tímto barevným podtónem jsou pak méně vzácné a tedy i cena je výrazně nižší než v případě nejvzácnějších stupňů D až F.

Důležité je podotknout, že nejbližší odchylky (1 až 2 stupně) mezi jednotlivými stupni, nemá oko běžného zákazníka šanci postřehnout, a proto lze v rámci Vašeho výběru snížit nároky na kvalitu a tím pádem i ušetřit.

stupně odstínů bezbarvých diamantů

Rozhoduje také barva materiálu šperku

Při výběru stupně barvy diamantu sehrává podstatnou roli také barva zlata, do které má být diamant osazen. Přestože je diamant ohodnocen nejvyšším stupněm D, v kombinaci se zlatem žluté barvy získá minimálně nepatrný žlutý podtón. Ne, že by tento fakt měl vliv na jeho pozdější hodnotu, protože parametry diamantů jsou za běžných podmínek stálé. Někteří klienti ovšem s tímto faktem počítají, a proto v rámci již zmíněných úspor vybírají do žlutého zlata diamanty kolem stupně barvy J nebo K.

Vybíráte-li diamantový šperk z bílého zlata a nemáte vysoký rozpočet, nezoufejte. Pokud zvolíte diamanty s hodnotu barvy okolo stupně I (í), budete s výslednou kvalitou diamantového šperku rozhodně spokojeni.

Čistota není vždy okem bezvadná

Stejně jako barva, také čistota je u diamantů rozdělena hned do několika kategorií. Ty jsou sestaveny v závislosti na míře vnitřního počtu inkluzí, tedy drobných (často až mikroskopických) nečistot přírodního původu, jež vznikly v době formování samotného krystalu diamantu.

Míra inkluzí je konkrétně rozdělena do šesti kategorií, které jsou definovány následně:

  • Flawless (FL) – Absolutně bezchybný diamant. Tuto hodnotu vydává pouze americká gemologická laboratoř GIA a je stejně hodnotná jako stupeň Internally Flawless.
  • Internally Flawless (IF) – Vnitřně absolutně bezchybný diamant, který je nejvyšším stupněm u většiny mezinárodních gem. laboratoří.
  • Very, Very Slightly Included (VVS1 a VVS2) – Inkluze jsou obtížně viditelné během pozorování při 10x zvětšení pro kvalifikovaného hodnotitele.
  • Very Slightly Included (VS1 a VS2) – Inkluze jsou velmi nepatrné během pozorování při 10x zvětšení a pro kvalifikovaného hodnotitele, jsou obtížně až snadno viditelné. Okem jsou tyto diamanty vždy bezvadné.
  • Slightly Included (SI1 a SI2) – inkluze jsou pro pozorovatele patrné pod 10x zvětšením. Není výjimkou, že nečistoty lze v některých případech pozorovat i pouhým okem.
  • Included (I1, I2, a I3) – Inkluze jsou zřejmé i pouhým okem a mohou ovlivnit průhlednost či lesk diamantu.

Není SI2 jako SI2

Jak jste již mohli poznat z výše uvedeného popisu. Vnitřní inkluze mohou být patrné i pro běžného pozorovatele. Je proto dobré být během nákupu obezřetný, a to převážné u kategorií SI, které jsou ve velké míře využívány právě ve šperkařství. Pokud chcete snížit své náklady na nákup a nemáte možnost osobní prohlídky diamantu, požádejte prodejce alespoň o slovní popis diamantu, který by Vám měl dát dostatečnou představu o jeho vzhledu.

Pro názorný příklad Vám uvedeme dva diamanty totožné velikosti 0.50ct, barvy stupně F a čistoty SI2, které byly certifikovány laboratoří GIA.

První diamant 0.50ct, barvy stupně F a čistoty SI2
Druhý diamant 0.50ct, barvy stupně F a čistoty SI2

Jak je z přiložených fotografií patrné, typy inkluzí jsou různorodé a v případě nižších stupňů kvality se jejich vnímání často zásadně rozchází. Některé inkluze nemá běžný klient možnost často ani pozorovat (může se jednat například o zakalení), přesto se v diamantu pro odborníka nalézají.

S tímto faktem by měli pracovat v první řadě obchodníci při sestavování nabídky, i proto jsou naše nákupy spjaty s důkladným zkoumáním kvality diamantu již při jeho výběru. Naši klienti pak mohou mít jistotu, že při nákupu diamantů s průměrným hodnocením, budou vždy spokojeni, protože jejich vzhled je nadstandardní.

Marketingové a prodejní strategie

V poslední době jsme stále častěji svědkem pochybných nabídek, kdy obchodníci prodávají diamanty podřadné kvality za nesmyslné ceny, a to tak, že tento “hendikep” představí jako výhodu. V praxi to funguje jednoduše, že např. diamanty silně poznamenané vnitřními inkluzemi nazvou jako “Diamanty s přírodním mramorováním” nebo jiným honosným (často cizojazyčným) přívlastkem. Ve skutečnosti se jedná jen o klamání zákazníka a výrazný výdělek nad jeho neznalostí

Pro názorný příklad můžeme uvést diamant čistoty stupně I3 a diamant označený prodejcem jako „Salt and pepper“.

Čistota diamantu stupně I3
Diamant označený „salt and pepper“

Tip: V případě, že v nabídce etablovaného prodejce naleznete ojediněle diamant s hodnocením čistoty z kategorie Included (I1 a I2), neváhejte požádat o slovní popis nebo konkrétní fotografii tohoto diamantu. Často tak můžete získat drahokam opravdu skvělých parametrů za velmi výhodnou cenu, protože prodejce provedl pečlivý výběr diamantu za Vás.


Výše uvedenému popisu odpovídá přesně následující nabídka:

Diamant 1.01ct J/I1 s GIA certifikátem

Pokud by diamant disponoval lepším hodnocení čistoty, jeho cena by rostla v řádu desítek tisíc korun.

Diamant 1.01ct J/I1 s GIA certifikátem

Na třpyt a lesk má vliv kvalita brusu

Diamanty mohou být broušeny do mnoha tvarů o jejichž kvalitě zpracování vypovídá “Hodnocení brusu”. Nejznámějším tvarem je kulatý briliantový brus, u kterého se hodnotí 3 základní parametry:

  • Brus (Cut),
  • Lesk (Polish),
  • Symetrie (Symmetry).

Každý z těchto parametrů může být dále ohodnocen na pětistupňové škále:

  • Excelentní (Excellent),
  • Velmi dobrý (Very Good),
  • Dobrý (Good),
  • Uspokojivý (Fair),
  • Slabý (Poor).

Protože tyto parametry hodnotí počítač na základě podrobného skenování brusu diamantu, jsou rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi opravdu minimální. Základní doporučení je proto vybírat hodnocení Good a výše.

Brus diamantu stupně Excellent
Brus diamantu stupně Good

Tip: Pokud některý ze skladových diamantů v nabídce známého obchodníka má výjimečně hodnocení brusu na úrovni Fair, nemusí se zpravidla jednat o okem špatný diamant. Díky nízkému hodnocení můžete často získat krásný diamant za podstatně nižší částku.


Hodnocení brusu fantazijních (jiných) tvarů

Obdobně jako u kulatých briliantů jsou hodnoceny také ostatní brusy. Pozor by si měl kupující dávat zejména u vybraných tvarů, které ztotožňují konkrétní všeobecnou představu, jako je např. srdce. Pokud má diamantové srdce hodnocení brusu 2x Excellent, neznamená to, že musí odpovídat zcela Vaší ideální představě. Jeho tvar zkrátka nemusí být hezký.

Když teď víte, na jaké parametry se při výběru cenově výhodného diamantu zaměřit, je také dobré vědět, kdo daný diamant certifikoval, aby nejen pro Vás, ale i pro potenciální kupující nebo další generace, bylo takové hodnocení přínosné.

Pozor na nevypovídající certifikáty

V nabídkách mnoha obchodníků můžete narazit na certifikáty, jejichž vypovídající hodnota je absolutně nulová. Zpravidla se jedná o “firemní certifikáty”, které poskytuje sám prodávající, ale také o certifikáty od neznámých laboratoří, které se podobou svých materiálů snaží přiblížit etablovaným gemologickým laboratořím. Ve svých dokumentech používají podvodné laboratoře například stejné barvy v totožném rozložení, nebo ve svém logu mají stejné iniciály, jen v jiném pořadí. Uměle tak mohou budovat důvěru potenciálních klientů, kteří ani netuší, že nakupují jiný certifikát, než původně zamýšleli.

Z těchto důvodů byste i při nákupu levného diamantového prstenu měli požadovat certifikát vystavený jednou z následujících mezinárodních gemologických laboratoří:

Tři výše uvedené laboratoře patří ke světové špičce v hodnocení diamantů, o čemž svědčí i pobočky těchto laboratoří rozmístěné po všech kontinentech.

GIA - certifikáty diamond dossier

Kvalita diamantů se dá upravit

Žijeme v době plné moderních technologií, které nám bezesporu pomáhají usnadnit každodenní život, ale také umožňují věci, které v minulosti nebyly proveditelné. V případě diamantů, ale i jiných drahých kamenů, je díky nim možné dodatečně upravovat jejich kvalitu.

Metoda HPHT

V případě úpravy barvy se běžně využívá metody “high-pressure high-temperature” tedy úpravy, která použitím velmi vysokého tlaku a teploty dokáže výrazně vylepšit odstín přírodního diamantu.

Coating

Barva diamantu lze také výrazně vylepšit aplikací speciální směsi obsahující fluorid, oxid křemičitý, oxid hlinitý nebo oxid titaničitý. Aplikace takové směsi je obtížně detekovatelná, avšak nestálá metoda, která se může projevit mechanickým opotřebením. V prvotní fázi je však běžný spotřebitel nemá šanci rozpoznat.

Laserové vrtání a lomové výplně

V případě změny kvality čistoty existují metody, jež dokáží přírodní inkluze odstranit z pod povrchu diamantu, případně je vyplnit speciálními materiály, jejichž lom se velmi blíží indexu lomu diamantu. Takto upravený diamant pak výrazně změní svůj vzhled k lepšímu.

Laboratorní diamanty

Trendem nabídek některých obchodníků jsou umělé diamanty vznikající v laboratorním prostředí, jejichž kvalita se téměř rovná kvalitě přírodních diamantů, a proto je velmi obtížné, takto vyrobený diamant rozpoznat. Kupující potom může nevědomě zakoupit uměle vytvořený produkt, jehož hodnota je dána jeho výrobní cenou, která se logicky pokrokem technologií bude v čase rychle snižovat.

Veškeré nejen výše uvedené úpravy je naštěstí vždy možné dodatečně rozpoznat kvalifikovanou osobou, a to je dalším důvodem, proč by vždy měl zákazník vyžadovat certifikát vystavený mezinárodní gemologickou laboratoří.

Pokud je takový diamant poskytnut k certifikaci, úprava případně umělý původ diamantu je vždy součástí popisu vystaveného certifikátu.

Určení ceny diamantových šperků

Přírodní diamant je velmi často nositelem největší hodnoty diamantových šperků, hledáte-li tedy například nejlevnější diamantový prsten, velkou část z ceny toho šperku zaplatíte právě za přírodní kámen a zbytek je odměna za práci klenotníka a také cena použitého zlata, která je v našem případě zahrnuta již v samotné výrobě.

Z tohoto pohledu je cenotvorba diamantových šperků velmi transparentní:

Cena diamantu + Cena za hmotnost zlata + Práce klenotníka

Bystrý zákazník tak dokáže velmi snadno rozpoznat, zda je nabídka opravdu nejlevnější. Jediné co k tomu potřebuje, je získat parametry diamantu, a porovnat je s cenami šperků s diamanty totožných hodnot v nabídkách ostatních prodejců. Rozdílové částky se často dramaticky liší, a lidská mysl je bohužel v tomto směru nastavena tak, aby podezřívala levný prsten stejných parametrů.

Nabídka společnosti VVDiamonds
Nabídka konkurenční společnosti

Společnost VVDiamonds nabízí také možnost vlastní konfigurace šperků, a proto jsou naši klienti zcela obeznámeni s rozložením ceny výroby do celkové hodnoty šperku.

Hodnota diamantů se v čase vyvíjí

Přírodní diamanty spadají do kategorie vzácných komodit, jejichž hodnota v dlouhodobém časovém horizontu pozvolna roste. Tato hladina se vyvíjí napříč všemi kategoriemi, a i z tohoto důvodu by měl každý klient znát parametry svého diamantu.

Závěrečné zhodnocení

Pokud je Váš rozpočet napjatý a chystáte se koupit levný diamantový prsten v rozpočtu jednotek tisíců korun, doporučujeme Vám raději z takového obchodu sejít a počkat několik měsíců, než se Vám podaří naspořit vyšší částku alespoň okolo 12.000,-Kč. V tomto rozpočtu si již budete moci dovolit koupit prsten s diamantem o průměru kolem 3,5mm s mezinárodně uznávaným certifikátem například v následujícím nastavení: Zlatý prsten s diamantem 0.18ct E/VS2 s IGI certifikátem

Garantujeme nejlepší ceny diamantu u nás

U všech nabízených skladových diamantů Vám garantujeme nejlepší možnou cenu na českém, ale i slovenském trhu. Kvalitou naší nabídky jsme si natolik jisti, že pokud naleznete u jiného oficiálního prodejce v ČR nižší cenu, než za kterou nabízíme diamant totožných parametrů, snížíme cenu tak, abychom byli ti nejlevnější.

Pokud by u Vás vinou našeho článku vyvstaly jakékoliv pochybnosti, neváhejte se na nás obrátit. Mile rádi Vám budeme k dispozici pro případné dotazy a samozřejmě Vám pomůžeme vybrat šperk Vašich snů, který bude maximálně vyhovovat nejen představám, ale i rozpočtu.


Související produkty z naší nabídky